vyhlásil včera francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin.
Reagoval na medzinárodné stabilizačné sily pre povojnový Irak, do ktorých Washington zaangažoval čo najväčší počet krajín sveta, aby uvoľnil tlak vyvíjaný na jeho vlastné vojská. De Villepin zároveň varoval, že smrť synov bývalého irackého vodcu Saddáma Husajna, ktorých zabili americké jednotky v utorok večer v severoirackom Mosule, môže viesť k zintenzívneniu útokov na spojenecké sily. Zopakoval výzvu, aby bola do obnovy povojnového Iraku viac zaangažovaná OSN a aby jej bola pridelená riadiaca úloha nad obnovovacími prácami i mierovými operáciami. Podľa Villepina len OSN dokáže poskytnúť potrebné záruky a umožniť tak celému medzinárodnému spoločenstvu spoločne pracovať na obnove krajiny.
Vladimir Putin je naďalej najobľúbenejším politikom
Moskva (TASR) Prezident Vladimir Putin je naďalej najobľúbenejším politikom v Ruskej federácii so 78 percentami hlasov, vyjadrujúcich spokojnosť s jeho činnosťou.
Zároveň je aj politikom, ktorému obyvatelia krajiny najviac dôverujú. Vyplýva to z júlového prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonali pracovníci Ústavu na prieskum verejnej mienky VCIOM na vzorke 1600 ľudí. Len 19 percent respondentov neschválilo činnosť Putina, čo je najnižší ukazovateľ od začiatku tohto roku. Predseda vlády Michail Kasianov je na druhom mieste, keď mu podporu vyjadrilo 42 percent opýtaných osôb.
V Hamburgu si pripomenuli 60. výročie ničivého náletu spojencov
Hamburg (TASR) - Šesťdesiate výročie ničivého náletu spojeneckých lietadiel na Hamburg si včera pripomenuli v tomto prístavnom severonemeckom meste. Počas štyroch vĺn náletov britských bombardovacích zväzov na Hamburg zahynulo od 24. júla 1943 takmer 40 000 ľudí.
Spomienky sa zúčastnil pred hamburskou radnicou nielen starosta mesta Ole von Beust, ale aj britský veľvyslanec v Nemecku Peter Torrey. Beust pri tejto príležitosti pripomenul, že práve nacistické Nemecko v časoch druhej svetovej vojny bolo na strane druhej zodpovedné za ničivé bombardovania Varšavy, Rotterdamu a Londýna. Koncom júla 1943 v rámci akcii Gomorrha chceli Briti vyradiť priemysel v okolí Hamburgu. Silné bombardovanie postihlo v noci na 28. júla robotnícke štvrte na východe mesta a kompletne túto časť zničilo. Doteraz sa tu nenachádza jediná stará budova.
Slovenskí brigádnici obrali na Morave 800 ton marhúľ
Kobylí (TASR) - Po troch rokoch neúrody je tento rok na južnej Morave marhúľ dostatok. Pri zbere u najväčšieho pestovateľa v ČR v Kobylí v Břeclavskom kraji pomáha asi štyristo brigádnikov zo Slovenska.
Od polovice júna do konca tohto týždňa tu Slováci v sadoch pooberajú 800 ton marhúľ, ktoré tu dozreli na 62 tisíc stromoch. "S brigádnikmi zo Slovenska máme dobré skúsenosti, chodia k nám pomáhať so zberom niekoľko rokov. S marhuľami už končíme. Spokojnosť je obojstranná, väčšina zostáva aj na zber broskýň," potvrdil TASR Vratislav Hycl, vedúci úseku sadov a.s. Patria Kobylí, ktorá má sady na 165 hektároch. V ČR tohto roku veľkopestovatelia oberú dovedna päťtisíc ton marhúľ. V Kobylí sa začal aj zber broskýň. Výnosy budú nižšie ako vlani.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.