pripravujeme, ale len o neformálne posedenie, často nečakané a improvizované, je dobre mať poruke niekoľko stoličiek v rezerve. Z priestorových dôvodov by to mali byť stoličky, ktoré sa dajú úsporne uskladniť. Tomuto kritériu zodpovedajú jednoduché trojnohé stoličky, pretože ich môžeme naukladať na seba, pričom budú postupne vytvárať akúsi závitnicu. Stoličky sa dajú využiť aj na servírovanie, ale tiež ako podstavec pod kvety a určite nájdu v domácnosti aj iné uplatnenie. Výhodou trojnohých stoličiek je aj to, že sa nekývu, aj keby mali jednu nohu kratšiu.
Zhotovenie nie je náročné, vyžaduje si však presnosť a precíznosť. Výhodnejšie je robiť viac stoličiek naraz, ušetrí to čas aj materiál, pretože budeme mať menej odpadu, než by sme s odstupom času vyrábali jednotlivé kusy.
Najprv si urobíme pomocné zariadenie na zostavenie rámov stoličiek. Umožní nám nielen presné zhotovenie rámu, ale aj rovnakú veľkosť rámov pri viacerých stoličkách. Na štvorcovú dosku z hrubšej preglejky alebo drevotriesky s rozmermi asi 60 cm narysujeme rovnostranný trojuholník so stranou 487 mm (trojuholník má všetky strany rovnako dlhé, uhly 60°). Z vonkajšej strany presne na čiary priskrutkujeme hranoly s prierezom 5 x 5 cm, dĺžkou asi 40 cm. Ich konce šikmo zrežeme. Z rovnakého hranola odrežeme tri príložky dlhé asi 15 cm, ktoré budeme potrebovať pri lepení rámu (obr. 1).
Narežeme bočnice rámu stolčeka (obr. 2/1) a vložíme ich do pomocného zariadenia. Do rohov z vnútornej strany vlepíme rohové kliny (obr. 2/2), presne zalícované do uhla bočníc. Z vonkajšej strany nasadíme príložky na rohy bočníc a s vnútornými klinmi ich stiahneme stolárskymi zvierkami. Po úplnom zaschnutí lepidla zvierky a príložky odstránime, rám vyberieme a v rohoch zrežeme pod uhlom 60°. Do rohových klinov navŕtame diery pre závrtky, ktorými upevníme nohy. Diery umiestnime uhlopriečne, aby nedošlo k rozštiepeniu klina alebo nohy stoličky. Použijeme hrubšie závrtky, aby sme zaistili pevnosť nôh, ich dĺžku volíme tak, aby prenikli čo najhlbšie do spájaného materiál, nesmú však hrotmi prečnievať. Nohy z plochých latiek 5 x 2 cm a s dĺžkou 50 cm (obr. 2/3) natrieme v spájanej časti lepidlom. Priložíme ich na zrezané rohy bočníc tak, aby nad bočnice presahovali 0,5 cm. Stiahneme ich zvierkami a priskrutkujeme.
Zostáva vrchná doska (obr. 2/4), ktorú odrežeme z preglejky alebo drevotriesky v tvare rovnostranného trojuholníka s dĺžkou strany 50 cm. Rohy odrežeme vo vzdialenosti 4,2 cm od vrcholov a hrany začistíme. Ak priložíme dosku na rám, mala by medzi jej zrezanými vrcholmi a nohami zostať medzierka 1 - 2 mm, doska presahuje bočnice na všetkých stranách asi o 0,5 cm.
Dosku nalepíme na kostru hneď alebo dodatočne, podľa toho, či ju chceme jednofarebnú alebo bude doska farebne odlíšená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.