svojho druhu na Slovensku, v literatúre sa uvádza jej výška až na 105 metrov, tieto údaje však treba brať mierne s rezervou. Napriek tomu patrí k tomu najkrajšiemu, čo východoslovenská príroda ponúka a vyvoláva asociácie s podobnými vežami v preslávených talianskych Dolomitoch, alebo krasovými útvarmi balkánskych pohorí.
Základňa Cukrovej homole leží na východnom brehu Blatného potoka, ktorý Zádielsku tiesňavu vymodeloval do dnešnej podoby. Odrezal tak planinu Horný vrch od Zádielskej planiny a v jeho činnosti treba hľadať aj pôvod vzniku Cukrovej homole. Pôvodne to bol výbežok okraja planiny, potok ho však pri svojej modelačnej činnosti obišiel z oboch strán a odrezal ho od zvyšku dnešnej Zádielskej planiny. Tak ako aj v ostatných častiach Zádielskej tiesňavy, aj na Cukrovej homoli možno pozorovať výraznú rastlinnú inverziu. Na jej úpätných častiach, ponorených do tieňa okolitých stromov, rastú rôzne druhy horských rastlín, keďže sa tam drží chladnejší a vlhký vzduch, naopak, vo vyšších polohách, aj na jej stenách, rastú suchomilné a teplomilné druhy.
Okrem turistickej verejnosti poznajú Cukrovú homoľu dôverne (ba možno povedať, že najlepšie) skalolezci. Patrí ku najlepším lezeckým terénom nielen v oblasti Zádielu, ale na Slovensku vôbec. Vyrástli na nej generácie lezcov najmä z Košíc, Rožňavy a Spiša, ktorí sa z údolia Blatnického potoka prepracovali postupne až do najvyšších pohorí sveta. Stala sa symbolom voľného lezenia, a v dnes je na nej približne dvadsať viacdĺžkových ciest.
Cukrová homoľa je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Zádielska tiesňava a leží na území Národného parku Slovenský kras.
BEDEKER
Prístup: Východiskom je obec Zádiel (odbočka z cesty Moldava - Rožňava za Turňou nad Bodvou, po železnici zastávka Dvorníky na tej istej trati). Z parkoviska pred dolinou vedie červená značka spolu s náučným chodníkom, vystupuje dnom doliny (aj okolo Cukrovej homole) až ku horárni. Odtiaľ vystupuje náučný chodník a modrá značka svahom Zádielskej tiesňavy na jej plošinu a ďalej prechádza jej západným okrejom. Po ceste sú vyznačené tri vyhliadky na Zádielsku tiesňavu, na ktorých možno nerušene sledovať aj Cukrovú homoľu. Napokon nasleduje zostup po značke náučného chodníka (modrá značka pokračuje doľava) po nepríjemných škrapových poliach na úbočiach tiesňavy späť do Zádielu. Hoci by sa celá trasa dala absolvovať za slabé tri hodinky, oddá sa na ňu vyčleniť hoci aj celý deň. Stojí za to.
Zaujímavosti okolia: samotná Zádielska tiesňava, Zádielska planina, planina Horný vrch, Jasovská planina, Turniansky hrad, Hájska dolina, Jasovská jaskyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.