hmotnosti a ostatných vlastností. Podľa spôsobu výroby ho delíme na ručný a strojový. Dôležitým parametrom je aj hrúbka, používa sa tenký, hrubý a ich rôzne kombinácie. Veľmi dôležitou vlastnosťou sú luminiscenčné vlastnosti na ktorý kladú dôraz najmä skúsenejší filatelisti.
Podľa luminscenčných vlastností delíme typy papierov do troch skupín. K najjednoduchším patrí papier bez zámerne pridaného luminoforu, pod UV-lampou má farbu hnedú až tmavú. Ďalší typ obsahuje zámerne pridaný optický zjasňujúci prostriedok pre zvýšenie bielosti papiera, pod UV-lampou svetielkuje modrobielo. Najkvalitnejší typ má zámerne pridaný luminofór, ktorý sa využíva pri automatickom triedení zásielok, pod UV-lampou svetielkuje žltou farbou.
K vzácnejším exemplárom patria spešné trojuholníkové známky z roku 1916. Sú vytlačené na žltom papieri, je známy dvoj a päťhalierový nominál. Zachovali sa aj známky s pretlačenými kupónmi, tieto patria ku vzácnejším. Výnimočne sa vyskytujú aj so štvoricou pretlačených kupónov. Filatelia skrýva v sebe mnoho zaujímavostí, patrí však k tým náročnejším koníčkom. K vytvoreniu vážnejšej zbierky sú potrebné finančné investície, to však ešte nestačí. Treba dokonale poznať problematiku, lebo ľahko môžeme natrafiť na falzifikát, ktorý na prvý pohľad nerozlíšime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.