vody, potom ho už nemôžeme dochutiť, osoliť a dať mu takú chuť, akú by sme chceli. Osolíme len to ostatné, čo k sójovému mäsu pridáme, ale ono samotné bude mať chuť "vypratých ponožiek". Preto namáčame sójové mäso zásadne do ochutených bujónov. Napr. ak použijeme sójovú drť (granulát) ako súčasť karbonátok či plniek, kde sa v recepte uvádza cesnak, majorán, soľ, čierne korenie, dáme korenie do misky, pridáme hovädzí alebo zeleninový bujón v kocke a zalejeme na 100 g sójového granulátu minimálne pol litrom horúcej vody a necháme napučať asi 15 minút. Potom scedíme, vytlačíme vodu a použijeme podľa receptu.
Ak chceme pre prípravu guľáša použiť sójové kocky, namočíme ich do horúceho nálevu z hovädzieho bujónu, mletej sladkej papriky, sójovej omáčky, čierneho korenia, soli a 1 bobkového listu.
Ako náhradu hydiny v rôznych čínskych zmesiach použijeme pre základ, horúci nálev zo slepačieho bujónu, mletého zázvoru, soli, bieleho korenia a sójovej omáčky. Zvyšný nálev sa snažíme použiť pri ďalšej úprave.
Pre začiatočníkov v zdravej výžive odporúčame nahradiť uvedeným spôsobom iba polovicu živočíšneho mäsa a ani ten najkritickejší jedák nepozná, že sme mu znížili dávku cholesterolu o polovicu.
Pri prvej úpravu pokrmu iba zo sójového mäsa použijeme pod cibuľku alebo na opečenie sójového mäsa rozškvarenú slaninku. Sójové mäso sa zo začiatku snažíme doplniť výraznou zeleninou napr. kyslou kapustou alebo ochutenou prílohou ako napr. karí ryža.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.