Pomerný volebný systém ostane zachovaný. Predpokladá to návrh nového zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorý včera predstavil minister vnútra Vladimír Palko. "Zákon je pripravený tak, aby vyjadroval vôľu, ktorá existuje vo vládnej koalícii. A tá vôľa je taká, že treba zachovať systém pomerného zastúpenia," zdôraznil minister.
Podľa návrhu bude Slovensko rozdelené na štyri volebné kraje a to bratislavský, západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský kraj. Takéto rozdelenie už podľa ministra fungovalo do roku 1994. Od tohto roku tvorilo územie SR jeden volebný obvod. Politická strana alebo koalícia predloží v kraji volebnú kandidátku s najviac 50 kandidátmi a zloží kauciu 500-tisíc korún. Ak bude kandidovať vo všetkých krajoch, kaucia bude predstavovať 2 milióny korún. Ak strana alebo koalícia vo voľbách získa menej ako dve percentá hlasov, kaucia prepadne v prospech štátu.
Predvolebná kampaň začne 21 dní pred voľbami a budú sa jej môcť zúčastniť aj komerčné elektronické médiá. Každý z vysielateľov môže vyhradiť najviac 30 minút pre politickú stranu, najviac však pre všetky spolu 5 hodín vysielacieho času. Občania s trvalým pobytom v SR, ktorí vedia, že budú v deň volieb v zahraničí, budú môcť 65 dní pred voľbami písomne požiadať svoju obec o voľbu poštou. Obec im pošle obálku, hlasovacie lístky, poučenie a návratnú obálku. Občan jej naspäť pošle vyplnené hlasovacie lístky a jeho hlas bude platný, ak poštou príde najneskôr v deň konania volieb.
Občania SR v zahraničí bez trvalého pobytu požiadajú 65 dní pred voľbami o zápis do osobitného zoznamu voličov, ktorý bude vedený v mestskej časti Bratislava - Petržalka a 50 dní pred voľbami dostanú obálku. Ich hlas bude platný, ak dôjde najneskôr v deň voľby do Petržalky. Podľa Palka je tento spôsob výhodnejší ako voľba na slovenských ambasádach, kde by sa museli občania dostaviť osobne.
Zmena oproti súčasnému stavu spočíva aj v tom, že sa zásadne zväčší význam preferenčných hlasov, ktoré môžu voliči odovzdávať kandidátom. Naďalej však budú môcť zakrúžkovať len štyroch kandidátov. Kvórum na vstup do NR SR ostáva zachované - do parlamentu sa dostane strana, ktorá získa viac ako 5 percent hlasov. Koalícia 2 až 3 troch strán potrebuje 7 percent a koalícia 4 alebo viacerých 10 percent. Zachované zostáva aj 48-hodinové moratórium pred voľbami. Rezort však navrhuje zrušiť 7-dňové moratórium na publikovanie prieskumov verejnej mienky o preferenciách politických strán. Návrh zákona posúdi v auguste Koaličná rada a vláda by sa ním mohla zaoberať v septembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.