osobitného Eurobarometra, o Konvente o budúcnosti Európskej únie nikdy nepočulo 55 percent opýtaných v terajších a budúcich členských krajinách EÚ. Aspoň raz o ústavodarnom zhromaždení počulo 45 percent ľudí v 25 krajinách rozšírenej únie, čo je síce oproti 30 percentám z marca viac, stále je to však podľa Európskej komisie málo.
Slováci nie sú výnimkou - o Konvente nemá ani potuchy 58 percent z nich, počulo o ňom len 42 percent opýtaných. Slováci patria medzi menej informovaných, spomedzi 25 krajín im patrí 16. priečka.
Najviac informácií majú o Konvente Gréci (počulo o ňom 81 percent opýtaných), čo podľa EK súvisí s tým, že ich krajina predsedala EÚ práve v čase prijímania návrhu ústavy. Informovaní sú aj Luxemburčania (66 percent) a Fíni (65 percent). Na chvoste informovanosti sú Briti, Lotyši a Maďari - o Konvente ich počulo menej ako 30 percent. Keďže Európania o Konvente nepočuli, nevedia ani, že pripravoval návrh ústavy (52 percent celkovo, 53 percent Slovákov). K obsahu návrhu sa nevedela vyjadriť polovica opýtaných (54 percent Slovákov), z tých, čo vedeli, bolo 30 percent spokojných (28 percent Slovákov) a 20 percent nespokojných (18 percent Slovákov). Hoci vedomosti o návrhu nemajú, viac ako dve tretiny Európanov (68 percent, 62 percent Slovákov) súhlasia, aby únia mala vlastnú ústavu. Jej návrh si však mieni prečítať len 11 percent opýtaných (15 percent Slovákov), väčšina dá prednosť len zhrnutiu (38 percent celkovo, 34 percent Slovákov), alebo si ústavu neprečíta vôbec (40 percent celkovo, 28 percent Slovákov). Väčšina Európanov je naklonená myšlienke, aby ústavu dostali na schválenie ľudia v referendách. Za nevyhnutné označilo referendum 40 percent, za užitočné 43 percent, za zbytočné len 12 percent opýtaných. Referendum si najmenej želajú Slováci - len 22 percent ho považuje za nevyhnutné, 42 za užitočné a 32 percent za zbytočné.
Konvent pod vedením bývalého francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda d´Estaing pripravoval návrh ústavy od februára 2002. V júli činnosť ukončil a odovzdal návrh talianskemu predsedníctvu. Na jeseň sa začnú medzivládne rokovania, ktoré rozhodnú o konečnom znení prvej ústavy EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.