Polícia vykonala v tomto roku 21 razií vo vybraných dílerských objektoch. Zadržala a obvinila 36 osôb, z ktorých 29 rieši väzobne.
Najviac osôb je stíhaných za držanie a predaj heroínu, konštatoval v rozhovore pre TASR pracovník Národnej protidrogovej jednotky. Zlikvidovať sa podarilo dve laboratóriá na výrobu drog. Odhalené boli dva rodinné domy, kde sa za špeciálne upravených podmienok pestovala marihuana. Polícia našla okrem rastlín aj semená a špeciálne vzorky z Holandska.
Obchod s drogami kontroluje na Slovensku juhoslovanská komunita a Albánci. Keďže pracujú na rodinnom princípe - výhradne na základe rodinných zväzkov, je ťažké k nim preniknúť. Podľa zdroja viac ako 50 percent obchodu s heroínom zabezpečujú príslušníci rómskej komunity. Pre dílerov pracujú aj drogovo závislí - či už ako kuriéri alebo pouliční predajcovia. Vo väčšine prípadov ide o Slovákov.
Drogy k nám prichádzajú z východu (Ukrajina) alebo z juhu (Maďarsko), výnimočne zo západu (Rakúsko, Česko). Ide najmä o takzvané tvrdé drogy ako sú heroín, kokaín, extáza, LSD, pervitín a iné. Kokaín sa dováža letecky prostredníctvom kuriéra z Latinskej Ameriky. Na Slovensko prichádza buď južnou cestou alebo z Rakúska. Heroín sa priváža z Ázie.
V prípade marihuany sú slovenskí spotrebitelia takmer sebestační, dováža sa skôr hašiš. Letecky alebo loďou ho kuriéri prepravujú z Afriky, ale aj Indie. Jedným z dôvodov je vek a s tým súvisiaca kúpyschopnosť konzumentov - najväčší záujem o marihuanu je u mladých ľudí vo veku od 13 do 25 rokov, ktorí si ju navyše dokážu sami vypestovať.
Po prevoze na naše územie sa droga dostáva do dílerského bytu, kde sa riedi a odkiaľ sa distribuuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.