výročnej správe, ktorú v sobotu SWC zverejnilo na svojej internetovej stránke (www.wiesenthal.com), sa konštatuje, že Rakúsko je spomedzi 39 skúmaných krajín štátom, ktorý pred súd postavil najmenej podozrivých. "Rakúsko za viac ako dve desaťročia neodsúdilo žiadneho zodpovedného za holokaust a zdráha sa vytvoriť osobitný úrad prokuratúry, napriek tomu, že v krajine žije veľký počet podozrivých," uvádza sa v 40
Podľa centra najmenej desiatka krajín - vrátane niektorých, kde boli zločiny holokaustu spáchané, alebo kde páchatelia našli útočisko - vykonáva vyšetrovanie a stíha podozrivých. Za sledované obdobie bolo odsúdených šesť nacistických vojnových zločincov - piati v USA a jeden v Nemecku. V Spojených štátoch sa začalo právne konanie proti desiatim ďalším podozrivým a proti jednému v Nemecku. Na celom svete sa konajú vyšetrovania, ktoré sa týkajú takmer 500 podozrivých, uvádza sa v dokumente.
Správa zaraďuje do kategórie "A" - krajín "veľmi úspešných" pri stíhaní nacistických zločincov - Spojené štáty. V kategórii "B" s určitým "praktickým" úspechom je Nemecko. "Minimálny úspech" s hodnotením "C" správa pripisuje Holandsku, Kanade, Kostarike, Litve, Lotyšsku, Poľsku a Taliansku. Do kategórie "D" s "nedostatočným alebo neúspešným úsilím" správa zaradila Argentínu, Austráliu, Britániu, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
Napriek tomu, že SWC udelilo hodnotenie "F" za "totálnu nedostatočnosť" Kolumbii, Nórsku, Sýrii a Švédsku, správa mimoriadne ostro kritizuje práve Rakúsko, kde legendárny "lovec nacistov" Simon Wiesenthal žije a pracuje. "Rakúsko opäť nezabezpečilo odsúdenie alebo vznesenie žaloby proti jedinému nacistickému vojnovému zločincovi. Zdá sa, že vo Viedni nie je dostatok vôle stíhať takýchto zločincov," konštatuje SWC.
V inej správe, ktorú tento rok vydalo 160 rakúskych historikov a výskumníkov, sa kritizujú všetky rakúske vlády po druhej svetovej vojne za neochotu odškodniť obete holokaustu. Podľa historikov Rakúsko často konalo polovičato a váhavo. Na rozdiel od Nemecka, ktoré sa s problémom nacizmu aktívne vyrovnáva desaťročia, Rakúsko - počas druhej svetovej vojny súčasť Tretej ríše - sa so svojou spoluzodpovednosťou vyrovnáva len pomaly a prezentuje sa ako obeť nacizmu. Historické záznamy však dokazujú nepomerne vysoký počet Rakúšanov, ktorí pôsobili v nacistickej vyvražďovacej mašinérii. Dokumenty tiež odhaľujú, že tisícky Rakúšanov sa obohatili kradnutím alebo iným násilným vyvlastnením židovského majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.