rezignovali na oslobodzovaciu akciu. Namiesto toho armáda rokovala s únoscami o prepustení cudzincov. S odvolaním sa na nemenované bezpečnostné zdroje o tom informuje alžírska tlač.
Armáda severoafrickej krajiny sa údajne pripravovala na zásah proti únoscom v čase, keď boli 15 Európania rozdelení ešte do troch skupín a zadržiavaní v horskej oblasti Tamelrik. V ťažko prístupnom regióne sa však situácia stala neprehľadnou a riziko spojené s prípadnou oslobodzovacou akciou neprimerane vysokým. "Boli sme nútení nechať teroristom voľnosť, aby sme zabránili stratám na životoch," cituje jeden z alžírskych denníkov nemenovaný zdroj.
Kým nemecká strana vyjadrila v uplynulých dňoch presvedčenie, že 15 ešte stále zadržiavaných Európanov, unesených pred asi piatimi mesiacmi v Alžírsku, sa v súčasnosti nachádza na teritóriu susedného Mali, tamojšie úrady sa k tejto správe stavajú navonok skepticky. Podľa alžírskeho denníka Le Quotidien d´Oran sa Berlín spolieha na spoluprácu kmeňových náčelníkov Tuarégov v Mali pri naplnení úsilia o prepustenie rukojemníkov na slobodu. Nemecko vyslalo už do regiónu Kidal špecialistov s cieľom určiť miesto pobytu zadržiavaných. Kmeňoví náčelníci by mali pomôcť pri vyjednávaní o okolnostiach odovzdania výkupného a prepustenia 10 Nemcov, štyroch Švajčiarov a Holanďana.
Švajčiarsko nemieni za prepustenie rukojemníkov na slobodu zaplatiť výkupné. Pre švajčiarsky SonntagsBlick to uviedol šéf krízového štábu pri rezorte zahraničných vecí Peter Sutter. Krajina helvétskeho kríža tak neurobila nikdy v minulosti a tento princíp nemieni porušiť ani tentoraz. Ak by tak Bern urobil, znamenalo by to zvýšenie ohrozenia švajčiarskych občanov v krízových regiónoch krajiny. Krajina by sa stala vydierateľnou, vyplynulo zo slov Petera Suttera, podľa ktorého v súčasnosti nejestvujú kontakty s únoscami. Tie by sa však mali nadviazať, len čo sa podarí únoscov lokalizovať. Ak by sa potvrdilo, že rukojemníci sú v Mali, znamenalo by to, že Európania prekonali od miesta únosu vzdialenosť asi 600 km vzdušnou čiarou.
Sedemnásť iných Európanov unesených takisto v oblasti alžírskej Sahary v období február - marec 2003 sa dostalo na slobodu v máji. Za únos cudzincov sú s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovední príslušníci militantnej Salafistickej skupiny pre kázanie a boj (GSPC) Hasana Chattába. Organizácia je napojená na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida a odmieta politiku národného zmierenia, ktorú vyhlásil alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika. Skupina pokračuje vo svojich násilných akciách, predovšetkým na východe krajiny.
Autor: Alžír/Bamako (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.