všetko tu už bolo.
Skutočnosť, že sa definitívne potvrdilo nelegálne odpočúvanie celoštátneho denníka tajnou službou, resp. ľuďmi tajnej služby, je škandál porovnateľných parametrov, ako slávny únos malého Kováča. V obraze sú tí, ktorí hovoria, že ide o útok na samotné základy demokracie. Ale nie preto - ako sa zhusta písalo - že médiá majú v systéme zvláštne postavenie "strážneho psa" a sú teda extra citlivý objekt fízľovania. Nech to prevádza tajná služba hoci s posledným bezdomovcom, ide o brutálny zásah do súkromia, v slobodnej a právnej krajine jednoducho nepredstaviteľný. Odpočúvanie je korunou špehovania, ktoré je výsostným znakom totalitných režimov. Agentov ŠtB odsudzujeme preto, lebo donášali. Tam, kde eštebáci chceli informácie z prvej ruky, nepoužívali udavačov, ale ploštice.
Prvá vec, ktorú treba objasniť, ale nikto takto otázku nepoložil (aspoň podľa rýchleho rešeršu tlače - autor sa ospravedlňuje, ak niečo prehliadol), preto znie, či denník SME odpočúvala SIS, alebo zopár eštebákov, zamestnaných v SIS. Toto je principiálna záležitosť, pretože medzi prvým a druhým je obrovský rozdiel. O zavlečení Kováča juniora panuje napríklad všeobecný konsenzus, že ho uniesla SIS (resp. únos sa udial v réžii SIS). Teraz sa hovorí a píše len o eštebákoch z odboru operatívnej techniky - ale prečo? Zisťovala vojenská prokuratúra, či realizátori boli zároveň organizátori, alebo pracovala iná réžia? A pýtal sa niekto prokurátorov, či to zisťovali?
Z tejto otázky vyplýva zásadná vec číslo dva - čo na to Vladimír Mitro? Prečo nerozpráva, prečo je ticho? Kde je? Keď prišiel Rusko s nahrávkou, mesiac a pol bol Mitro mediálnou hviezdou, išiel dokonca do živej diskusie na TA 3, čo je v prípade šéfa tajnej služby vec bezprecedentná. Nestačil sa zaklínať, že ilegálne odposluchy v SIS vyrobené byť nemohli. Mohli. Naozaj slepo uveríme, že šéf tajnej služby nemal päť rokov vedomosť o dierach systému, hoci Rusko-SME nebol ani náhodou prvý prípad? Je azda príčinou Mitrovho mlčania, že ho Dzurinda ešte nezbavil mlčanlivosti? A v januári ho zbavil? A ak ho nezbavil, prečo ho nezbavil? Azda nebol Mitro vojenskou prokuratúrou ani vypočutý? Bývalý šéf SIS je za celé svinstvo nielen zodpovedný - čo je nad slnko jasnejšie - ale je aj podozrivý. Ak už nebol rovno spolupáchateľom (organizátorom), tak minimálne vedel, že jeho ľudia sú dlhodobo podozriví z kšeftov s nelegálnymi odposluchmi. A existujú ešte aj iné súvislosti.
Ďalší expert na holenie - Ladislav Pittner. Keď 1. apríla nastupoval ako nový šéf služby, celý "odpočúvací" odbor bol podozrivý. Prokuratúra šetrila, či odposluch Rusko-redaktor SME urobilo ministerstvo vnútra, alebo SIS. (Dilema na vyšetrovanie to v pravom zmysle slova ale ani nebola - viacerí sme si boli na 99% istí už v januári, že SIS. Z celkom dobrých dôvodov, na tomto mieste sa písalo už deň po prasknutí škandálu, že SIS.) Napriek tomu Pittner nesuspendoval na hodinu podarený personál "operatívcov", ktorí zostali naďalej v činnej službe s plným prístupom k odpočúvaciemu systému. Výsledok - absolútna abnormalita: Chlapci-eštebáci sa napichli aj na vyšetrovateľov vojenskej prokuratúry. Taký nonsens, aby páchatelia odpočúvania odpočúvali vyšetrovateľov vlastnej kauzy, ešte svet nevidel. Za toto nesie Pittner plnú zodpovednosť a je jednoducho absurdné, že koalícia vôbec nezvažuje jeho odvolanie. Pre porovnanie: Palko na hodinu prepustil dvoch z vlastného rezortu, keď sa dozvedel, že mu zamlčali prítomnosť neidentifikovateľných nahrávok v systéme.
Zázrak číslo štyri - samotní vojenskí prokurátori. Zistili, kde sa odpočúvalo, nezistili, že kto. Existuje osem podozrivých, ale žiadny vinník. Pripusťme, hoci s veľkými pochybnosťami, že menovite určiť páchateľov naozaj nešlo. Ale odložiť prípad??! Neodbytne sa takto vtiera pocit, že neodhalenie leží na srdci nielen páchateľom samým, ale aj kdekomu z najvyššieho politického vedenia štátu. Čo všetko sa títo milí ľudia mohli z odposluchov dozvedieť? Treba to jasne vysloviť: Pokiaľ nebude vyšetrovanie dotiahnuté do rezultatívneho konca, nedá sa odstúpiť od záveru, že žijeme v krajine, kde niekoľko exeštebákov drží v hrsti bohviekoľko vplyvných politikov. Pričom sa opäť a s obrovskou naliehavosťou vracia prvá otázka: Vykonával nelegálne odposluchy štátny orgán alebo zopár eštebákov v jeho službách? Tu už nie je ani milimeter srandy - treba prestať s hrou na štátne tajomstvá a vytiahnuť celú kauzu na božie svetlo pod verejný dohľad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.