medzinárodných finančných a ekonomických organizácií.
Palacka odstúpil z funkcie ministra v roku 1999 v súvislosti s podozreniami z klientelizmu pri výberovom konaní na operátora mobilnej siete GSM 1800 a s jeho menom sa spájajú viaceré kauzy.
"Funkcia referenta je vo verejnej službe, na ktorú sa konkurz nevypisuje. Bola dlhodobo voľná," povedal hovorca rezortu financií Peter Papánek.
Už od sepembra by mal Palacka údajne pôsobiť ako euroúradník v Bruseli. Podľa iných zdrojov by mal zastupovať našu krajinu pri Európskej banke pre obnovu a rozvoj (EBRD).
Ministerstvo financií zatiaľ nevie, či má Palacka záujem o pozíciu euroúradníka. "To by mal špecifikovať on, či chce alebo nie," povedal Papánek.
Palacka by však mohol byť euroúradníkom aj v Bratislave. Na ministerstve financií by mohol mať na starosti riadenie financií z európskych fondov.
"Je na ministerstve, aby posúdilo jeho odborné prepoklady. Na základe funkcií, ktoré doteraz zastával, tie predpoklady existujú," povedal Pavol Kubovič, člen prezídia SDKÚ.
Ministerstvo financií vedie popredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Hovorca SDKÚ Martin Maťko to odmietol spájať. "Je to osobná vec Palacku, že kde pracuje. SDKÚ s tým nemá nič spoločné," povedal.ˇ
Podpredseda koaličnej ANO Ľubomír Lintner to vidí inak. "Na Slovensku je skutočne možné všetko. Všetko sa tu deje už na drzovku."
"Či by už išiel do Európskej banky pre obnovu a rozvoj alebo by bol euroúradníkom, ide o ten istý princíp. Slovensko by malo zvažovať, koho posiela zastupovať záujmy krajiny do zahraničia," hovorí Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko.
Domnieva sa, že by ľudia, ktorí pracujú vo verejnom sektore, by mali byť nielen odborníci, ale profesináli s dobrou reputáciou. "Bez toho, že by vrhal negatívny tieň," dodala. Pripomenula, že viaceré kauzy v súvislosti s Palackom neboli doteraz objasnené.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI
KAUZY:
- V roku 1998 sekcia civilnej dopravy Palackovho ministerstva odobrala Slovenským aerolíniám povolenie na vykonávanie leteckej dopravy. Palacka tvrdil, že zmluvy o prenájme tupolevov sú neúčinné. Zmluvy však boli platné. Štát prišiel o 34-percentný podiel na zisku. Nové nájomné zmluyv boli podpísané až po sezóne.
- Podozrenia pri výberu poradcu na privatizáciu Slovenských telekomunikácií. Palacka organizoval výber poradcu na transakciu za 40 miliárd korún spôsobom, ktorý umožňoval, aby v súťaži zvíťazil ten, kto mohol byť ako víťaz určený už pred tendrom. Transparency Internacional konštatovala, že tender na poradcu nebol práve ukážkou transparentnosti.
- Kauza GSM 1800. Palackovo ministerstvo vyhlásilo síce tender, ale s takými tvrdými licenčnými podmienkami, že sa do výberového konania neprihlásil nikto. Licenciu potom ponúklo dvom existujúcim mobilným operátorom.
- Údajne sa objavuje jeho meno ako "Gabo" v súkromnom liste poslanca Petra Kresánka premiérovi Mikulášovi Dzurindovi v súvislosti s kauzou tendra na dodávku ľahkých vlakových súprav. Palackov nástupca na ministerstve dopravy Jozef Macejko musel v lete 2002 odísť. Oficiálne však tender s Gabrielom Palackom nesúvisí.
- Palacka sa spomína v prepisoch odposluchov podnikateľa Jána Badžgoňa, údajne blízkeho SDKÚ. Badžgoňove firmy sa okrem iného venujú poradenstvu pri získavaní peňazí z eurofondov.
Autor: ts
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.