zúčastňovať sa na takýchto populistických záležitostiach, keď na to nemáme silu," povedal včera podpredseda HZDS Ján Kovarčík.
Iniciatívu Smeru podporujú komunisti a Tkáčova Ľudová únia. Ak by sa pridalo aj HZDS, opozícia by stále nemala 76 hlasov na Csákovo zosadenie.
Kovarčík preto povedal, že nech Fico predloží "nejaký doklad" o tom, že má k dispozícii 51 hlasov. V takom prípade HZDS pridá svojich 25 poslancov. "Inak nemá zmysel o tejto veci rokovať," tvrdí Kovarčík.
Smer namieta, že takáto reakcia nie je na mieste.
Podpredseda strany Robert Kaliňák súhlasí, že hlasy opozície nestačia na vyslovenie nedôvery vicepremiérovi, preto sa uskutočnia v najbližších dňoch ďalšie rokovania na získanie väčšej podpory. Či budú rokovania aj s koaličnými stranami, Kaliňák nespresnil. Podľa neho Smer počká do najbližšej koaličnej rady 19. augusta, ako sa k problému Csáky postavia vládne strany.
Naposledy sa pri odvolávaní Csákyho z vládnych strán zdržala Ruskova ANO. Jej poslankyňa Eva Černá je presvedčená, že sa tejto téme bude v plnej vážnosti venovať najbližšia koaličná rada. Na otázku, či je možné, že by sa ANO pridala k opozícii, odpovedala: "V tejto chvíli by som nerada predbiehala a robila nejaké závery. Náš postoj, keď sme sa zdržali, bol jasný."
V júni vyslovilo nedôveru Csákymi len 43 poslancov. Členovia HZDS z rokovacej sály pred hlasovaním odišli. Fico na mimoriadnej tlačovke reagoval na to vyhlásením, že HZDS sa "definitívne a otvorene" prihlásilo k vládnej politike.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.