dvoch košických súdov v prospech obvinených Jozefa Majského a Patrika P. Stalo sa tak po tom, čo boli 21. júna prepustení z vyšetrovacej väzby na slobodu. V prípade prvého z nich to už pravda nie je. Jozef Majský je od 3. júla opäť obyvateľom ústavu na výkon väzby, ibaže nie v Leopoldove, ale v Košiciach.
JUDr. Daniel Lipšic napadol v rámci prvej sťažnosti vo vzťahu k obidvom obvineným uznesenie Krajského súdu v Košiciach z 12. februára tohto roku. Vtedy senát po tajnej porade vypustil dva z troch dôvodov, pre ktoré bol Jozef Majský pôvodne vzatý do väzby. A to s tým, že súd nezistil konkrétne skutočnosti, ktoré odôvodňujú obavu, že obvinený "ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu", ani, že "bude pokračovať v trestnej činnosti." Stručne povedané, súd vtedy rozhodol, že jediným dôvodom väzby Jozefa Majského je obava, že by mohol pôsobiť na svedkov alebo spoluobvinených alebo ináč mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Z toho istého dôvodu ponechal vo väzbe aj Patrika P., u ktorého vypustil odôvodnenosť obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti.
Druhá sťažnosť ministra spravodlivosti pre porušenie zákona bola nasmerovaní proti uzneseniu Okresného súdu v Košiciach zo 17. júna. Vtedy sudca Ján Poprocký zamietol návrh prokurátora na predĺženie väzby Jozefovi Majskému a jeho spoluobvinenému Patrikovi P., v dôsledku čoho boli prepustení na slobodu.
JUDr. Daniel Lipšic v obidvoch sťažnostich navrhol, aby Najvyšší súd SR vyslovil záver, že napadnutými uzneseniami košických súdov vo vzťahu k obidvom obvineným bol porušený zákon v ich prospech. Poukázal pritom na návrh krajského prokurátora, ktorý argumentuje, že v súčasnosti nie je možné ustáliť rozsah vyšetrovania, ani počet páchateľov, pretože neustále vychádzajú najavo nové okolnosti o ďalších aktivitách vykonaných v neprospech materských spoločností BMG a Horizont Slovakia. Okrem toho treba vypočuť ďalších dôležitých svedkov a tiež obvineného Dávida Brtvu, ktorý je v súčasnosti vo vydávacej väzbe v Čechách. Ide o široký záber vyšetrovania, ktoré je vzhľadom k rozsiahlym aktivitám všetkých obvinených vzájomne poprepletané... Vyjadrenie súdu, že na tak rozsiahle dokazovanie malo stačiť orgánom prípravného konania 8 mesiacov, považuje minister v uvedených súvislostiach za nenáležité.
Jozef Majský, Patrik P. a Dávid B., sú stíhaní pre trestný čin založenia, zosnovania a podprovania zločineckej a teroristickej skupiny v jednočinnom súbehom s trestným činom podvodu. A to na základe toho, že od novembra 2001 až po vzatie do väzby, spolu s ďalšími nestotožnenými osobami, údajne založili zločineckú skupinu pôsobiacu nielen v Bratislave a na Slovensku, ale aj v zahraničí. Mali to urobiť s úmyslom preniknúť do štatutárnych orgánov spoločností B. M. G. Invest a Horizont Slovakia a tiež do ďalších spoločností. S cieľom získať kontrolu nad nimi, a najmä získať ich príjmy, sa dopúšťali rôznej trestnej činnosti. Pomocou splnomocnení prevádzali a nakupovali akcie aj obchodné podiely, prevádzali a započítavali pohľadávky spoločností a vyberali finančné prostriedky.
Na základe sťažnosti ministra spravodlivosti Najvyšší súd SR napadnuté uznesenia zrušil, čo pre Jozefa Majského znamená opätovné rozšírenie dôvodov väzby o obavu, že ujde a že bude pokračovať v trestnej činnosti. Na základe uvedeného nad Patrikom P. visí reálna hrozba návratu do väzby. O tom však rozhodne Okresný súd Košice I, ktorému "najvyšší" prikázal celú vec znovu prejednať a rozhodnúť.
Obvinený JUDr. Ing. Jozef Majský podal prostredníctvom svojho obhajcu 23. júla žiadosť o prepustenie z vyšetrovacej väzby. Podľa vyjadrenia hovorcu Milana Filička, príslušný prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach o nej rozhodne do konca týždňa. To je čas, ktorý potrebuje na preštudovanie rozsiahleho spisového materiálu. Či a ako to ovplyvní situácia, ktorá nastala po včerajšom rozhodnutí Najvyššieho súdu, sa nám už včera zistiť nepodarilo.
Pre pripomenutie uvedieme, že ide o väzbu, do ktorej sa dostal Jozef Majský 3. júla za dramatických okolností. Dôvodom bola výpoveď svedka Mariána Š., ktorého mal ovplyvňovať prostredníctvom tretej osoby, aby vypovedal v jeho prospech. Stalo sa tak len šesť dní po tom, čo sudca Okresného súdu Košice I zamietol žiadosť prokurátora o predĺženie kolúznej väzby obvinenému Jozefovi Majskému a ten bol prepustený na slobodu. Skôr, ako sa stihol aklimatizovať v domácom prostredí, 27. júna ho zadržali v jeho sídle v Obyciach špeciálne policajné jednotky osobitného určenia zložené z tzv. kukláčov.
Sudca Okresného súdu Košice I nezistil dôvody na väzobné stíhanie Jozefa Majského a v posledný júnový deň ho prepustil na slobodu. Nasledovala sťažnosť prokurátora. Tretieho júla vydal Krajský súd v Košiciach uznesenie o vzatí Jozefa Majského do väzby. Putoval do nej priamo z verejného zasadania. Podľa rozhodnutia súdu obvineného neeskortovali do Leopoldova, kde si predtým "odkrútil" osem mesiacov, ale zostal v košickom ústave na výkon väzby.
Nie je žiadnym tajomstvom, že svedkom, ktorého mal ovplyvňovať prostredníctvom tretej osoby, je Marián Š. Ten, ktorý je súčasne jedným zo spoluobvinených Jozefa Majského v kauze krachu nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest. Väzobne je stíhaný a umiestnený v Ústave na výkon väzby v Ilave, a práve tam malo dôjsť aj k jeho ovplyvňovaniu v čase, keď mal byť prepustený na slobodou Jozef Majský.
"S Mariánom Š. som sa stretol raz v motoreste vo Viedni. Podali sme si ruky, to bolo všetko. On so mnou nemá nič spoločné," uviedol na verejnom zasadaní pred odvolacím súdom Jozef Majský. "Väzobné stíhanie môjho klienta považujem za neodôvodnené," vyhlásil obhajca obvineného JUDr. Peter Filip. Na margo špekulácií médií o tom, prečo sa Marián Š. rozhodol vypovedať až po prepustení Jozefa Majského na slobodu, šéf odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek vtedy v rozhovore, ktorý poskytol denníku Sme uviedol: "Nič sme mu nesľúbili. Mňa jeho požiadavka svedčiť prekvapila, prišla nečakane... Okamžite sme to preverili a navštívili ho..."
Z doposiaľ zverejnených informácií je známe, že Marián Š. opísal pri výsluchu priebeh návštevy svojho obhajcu. Konkrétne to, že mal v rukách denník Nový čas, kde bola Majského fotografia. Na papier mu údajne napísal druhé meno a pri rozhovore podľa toho, čo chcel povedať, nevyslovil meno, ale ukázal naň, alebo na fotografiu. Motívom jeho konania, resp. vysvetlením, prečo chce "potopiť" svojho advokáta, majú byť vyhrážky, aby zmenil svoju výpoveď. Inak vraj "určitá" osoba zariadi, aby sa z vyšetrovacej väzby nedostal päť rokov a dostal maximálny trest.
Logicky uvažujúci človek ťažko uverí v existenciu takej všemocnej osoby, ktorá by mohla uvedené vyhrážky skutočne splniť. Nehovoriac už o tom, že celé vyšetrovanie je ešte len v plienkach. Hovoriť o treste v štádiu, keď nie je obvinenému preukázaná skutočná vina, je však prinajmenšom predčasné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.