Na následky úpalu a vyčerpania zomrel prvý rukojemník z pätnástky Európanov, unesených v oblasti alžírskej Sahary v období február
Podľa rovnakého zdroja zomrela nemecká občianka na následky úpalu a vyčerpania a únoscovia ju pravdepodobne pochovali na púšti. Spolkové ministerstvo zahraničných vecí informáciu predbežne nepotvrdilo.
Počas víkendu prišli z Alžírska a susedného Mali oficiálne nepotvrdené správy o tom, že príslušníci alžírskych ozbrojených síl nechali z obáv o životy unesených Európanov vycestovať únoscov i s rukojemníkmi do susedného Mali a rezignovali na oslobodzovaciu akciu. Armáda severoafrickej krajiny sa údajne pripravovala na zásah proti únoscom v čase, keď boli 15 Európania rozdelení ešte do troch skupín a zadržiavaní v horskej oblasti Tamelrik. V ťažko prístupnom regióne sa však situácia stala neprehľadnou a riziko spojené s prípadnou oslobodzovacou akciou neprimerane vysokým. "Boli sme nútení nechať teroristom voľnosť, aby sme zabránili stratám na životoch," citoval jeden z alžírskych denníkov nemenovaný zdroj.
Kým nemecká strana vyjadrila v uplynulých dňoch presvedčenie, že 15 zadržiavaných Európanov sa v súčasnosti nachádza na teritóriu susedného Mali, tamojšie úrady sa k tejto správe stavali navonok skepticky. Podľa alžírskeho denníka Le Quotidien d¤Oran sa Berlín spoliehal na spoluprácu kmeňových náčelníkov Tuarégov v Mali pri naplnení úsilia o prepustenie rukojemníkov na slobodu. Nemecko vyslalo už do regiónu Kidal špecialistov s cieľom určiť miesto pobytu zadržiavaných. Kmeňoví náčelníci mali pomôcť pri vyjednávaní o okolnostiach odovzdania výkupného a prepustenia 10 Nemcov, štyroch Švajčiarov a Holanďana. Švajčiarsko oznámilo, že nemieni za prepustenie rukojemníkov na slobodu zaplatiť výkupné. Pre nedeľnú tlač to povedal šéf krízového štábu pri rezorte zahraničných vecí Peter Sutter. Krajina helvétskeho kríža tak neurobila nikdy v minulosti a tento princíp nemieni porušiť ani tentoraz.
Ak by sa potvrdilo, že rukojemníci sú v Mali, znamenalo by to, že Európania prekonali od miesta únosu vzdialenosť asi 600 km vzdušnou čiarou. Sedemnásť iných Európanov unesených v rovnakom čase v rovnakom regióne sa dostalo na slobodu v máji. Za únos cudzincov sú s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovední príslušníci militantnej Salafistickej skupiny pre kázanie a boj (GSPC) Hasana Chattába. Organizácia je napojená na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida a odmieta politiku národného zmierenia, ktorú vyhlásil alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika. Skupina pokračuje vo svojich násilných akciách, predovšetkým na východe krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.