dlhodobo zdržiava na Bahamách, odmieta sa do Česka vrátiť a nepreberá policajnú korešpondenciu z Česka. Spolu s Koženým je obvinený aj bývalý predseda predstavenstva Harvardského priemyselného holdingu Boris Vostrý, ktorý žije v stredoamerickej oblasti. Štátne zastupiteľstvo oboch stíha ako osoby na úteku. To umožňuje, aby Praha žiadala o právnu pomoc v cudzine a navrhla vydanie medzinárodného zatykača. Dvojica môže byť v Česku odsúdená aj v neprítomnosti.
Obvinenie Koženého a jeho blízkeho spolupracovníka prišlo v pondelok večer nečakane necelé dva roky po tom, ako česká polícia pripravila obvinenie. Ešte v druhej polovici apríla 2003 pritom najvyššie štátne zastupiteľstvo priznávalo svoju bezmocnosť a naznačovalo, že kauza pôjde do stratena. "Nedávam tomu šancu. Nedá sa nič robiť," priznal 22. apríla prvý námestník najvyššej českej štátnej zástupkyne Jaroslav Fenyk. Koženému pomohlo to, že najvyšší bahamský súd rozhodol, že českej polícii nepomôže s doručením obvinenia. Stíhanie Koženého ako osoby na úteku ešte pred troma mesiacmi údajne nebolo možné.
Kožený reagoval na obvinenie vyhlásením pre denník Mladá fronta dnes, že sa neskrýva, nie je na úteku a označil sa za jedného z najschopnejších Čechov. "Celý svet dobre vie, kde sa nachádzam, aj to, že bahamský súd rozhodol proti doručeniu," uviedol Kožený a pripomenul svoje zásluhy v privatizácii v Česko-Slovensku a ďalších krajinách. "To, čo som uskutočnil v privatizácii, vylepšilo život 500 miliónov občanov vo východnej Európe. Je smutné a tragické, že pokračuje historické prenasledovanie najschopnejších jedincov českého národa," reagoval niekdajší šéf finančného impéria harvardských fondov.
Zámer obviniť Koženého a Vostrého česká polícia zverejnila ešte 18. septembra 2001. Previnili sa tým, že v rokoch 1995-97 vytunelovali majetok Harvardských investičných fondov a spoločnosti Sklo Union Teplice v hodnote 11,5 miliardy českých korún. V rámci prvej vlny kupónovej privatizácie Kožený ponúkol za každú kupónovú knižku v hodnote 1 000 Kčs do roka desaťnásobok sumy. V roku 1993 svoj záväzok splnil a sľúbené peniaze si prevzalo asi 300 000 občanov-akcionárov. Ďalšie podnikanie Viktora Koženého ale českých drobných akcionárov poškodilo a desiatky tisíc podielnikov jeho fondov čaká na peniaze márne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.