vysporiadal najlepšie Francúz Sebastian Loeb na Citroene. Ten už na Burnsa stráca iba desať bodov a razom sa vrátil medzi najvážnejších ašpirantov na titul.
Pochopiteľne, že súboj o titul v šampionáte je tou najsledovanejšou záležitosťou, no našich západných susedov (a isto nielen ich) zaujímala v Nemecku ešte jedna, trúfam si povedať dôležitejšia udalosť. Bol ňou dlho očakávaný debut novej Fabie WRC v majstrovstvách sveta. "Vieme, že Fabia WRC je rýchlejšia ako Octavia WRC," tvrdil už pred štartom šéf tímu Škoda Motorsport, Pavel Janeba. "Nevieme však, aká rýchla je v porovnaní s ostatnou konkurenciou." Nasledujúci priebeh súťaže potom ukázal, že Fabia sa o svoju budúcnosť ozaj nemusí obávať. Pravdou síce je, že ani jedno auto nevidelo cieľ (Auriol porucha motora, Gardemeister poškodenie hnacieho hriadeľa pravého zadného kolesa), no už v tretej ereske sa Fabia vtesnala medzi najrýchlejších desať a podobný výsledok zopakovala (Gardemeister) aj v sobotňajšej 12.RS. Celý čas sa pritom Auriol i Gardemeister držali tesne za top desiatkou. "Až kým nedošlo k poškodeniu auta, tak Fabia jazdila skutočne skvele," dušoval sa Gardemeister, ktorý si na domácej trati dokonca trúfa bodovať! "Mojim osobným cieľom je bodovať a myslím si, že s troškou šťastia je to reálne." Ak si teda uvedomíme, že to boli prvé súťažné kilometre nového auta, tak výsledok i odvážne ambície sú prijateľné. Počkajme si však ako to vo Fínsku skutočne dopadne.
Nemecká rely je v svetovom šampionáte po Turecku druhou najmladšou. Premiéru si odbila iba vlani a preto sa jej charakter oproti minulému roku veľmi nezmenil. Celé podujatie sa jazdilo na asfalte a bolo mixom rozličných rýchlostných skúšok, ktoré posádkam ukázali nielen malebné vinice v okolí rieky Mosely (pestujú sa tu najlepšie nemecké vína) ale aj zaujímavý vojenský priestor Baumholder s bývalými tankodromami. Centrom pretekov bolo najstaršie nemecké mesto Trier odkiaľ posádky po celé tri dni vyrážali na svojich 1737 súťažných kilometrov, pričom 22 rýchlostných skúšok meralo 388,2 km.
Podľa očakávania sa ostrý súboj o vedenie začal hneď od začiatku medzi posádkami tímov Peugeot a Citroen. Burns síce v priebežnom podarí šampionátu vedie, no nevyhral už od septembra 2001 a jeho víťazná túžba je pochopiteľne stále väčšia (a možno aj stresujúcejšia). Angličan však rozhodne naskočil do pretekov najlepšie, pretože vyhral úvodné dve eresky a usadil sa na čele. To sa však nepáčilo Estóncovi Martinovi, ktorý každým pretekom evidentne rastie, a po najrýchlejších časoch na "trojke" a "štvorke" (tankodrome) sa vyštveral pred Burnsa. Potom žiaľ jeho Ford začala trápiť prevodovka a straty z RS 5 a RS 6 odsúdili Estónca na desiate miesto. Pred "sedmičkou" nasledovala našťastie ešte servisná zóna a výsledkom tak bolo štvrté miesto v poslednej ereske prvej etapy. Stále to však stačilo iba na desiate miesto, zatiaľ čo Burns vyhral piatu i siedmu eresku a udržal vedenie. Deväť sekúnd zaostával Grönholm a desať Loeb.
Pravda sa mala ukázať v náročnej sobotňajšej etape. Nuž a aby to bolo ešte napínavejšie, tak sa do priebehu prehovorilo aj premenlivé počasie. Burns akoby v nových podmienkach stratil istotu a pomaly ho predbehol najprv Grönholm a v 12. RS aj Loeb. Výborne si počínal Martin, ktorý po trati doslova lietal a vyhral päť z deviatich rýchlostných skúšok druhej etapy! Strata z prvého dňa bola však priveľká a snaha stačila iba na tretie miesto. Medzitým sa v čele vytvorila dvojica Grönholm Loeb, ktorá si to rozdávala v každej ereske. Úspešnejší po druhej etape bol však Francúz. Päť sekúnd pred posledným dňom však dávalo tušiť dramatický súboj až do konca. Napriek tomu, že pozornosť sa počas etapy sústreďovala na vyššie spomínaných, mi nesmieme zabudnúť na vynikajúce výkony Čecha Romana Krestu, ktorý sa zo svojim Peugeotom začal objavovať na vedúcich miestach a v 16.ereske bol dokonca zo všetkých najrýchlejší. V celkovom poradí ho to vynieslo na jedenáste miesto a vyzeralo to na najlepší výsledok v šampionáte. "Roman dnes predviedol výnimočný výkon hodný šampióna, keď dokonale dokázal využiť nepriazeň počasia," vyhlasoval spokojný šéf tímu Bozian Racing, Jacky Bozian. Radosť však bola predčasná. V nedeľu Romana zradil najprv druhý rýchlostný stupeň, ktorý odišiel na úvodných troch ereskách a potom, keď sa v servise vymenila prevodovka a 20. RS 12. miestom dávala stále nádej, sa zrazu zlomil záves predného ľavého kolesa a do predposlednej rýchlostnej skúšky už Kresta nastúpiť nemohol. "Po včerajšom výsledku je to pre mňa veľmi horká pilulka," krútil hlavou sklamaný Čech.
Vpredu sa zatiaľ odohrávala veľká šachová partia. Kto urobí chybu, ten prehrá! Grönholm i Loeb teda jazdili takticky a ich rozdiely boli skutočne minimálne. Situáciu využíval Martin, ktorý stále nestratil entuziazmus a vyhral ďalšie tri eresky. Čo dobehol, to mu však potom zobrala penalizácia 20 sek. za zdržanie v servise a začínal zasa odznova. Na trati sa medzitým poriadne rozpršalo a všetko smerovalo k nádhernému dramatickému vrcholu. Viacej šťastia mal napokon Francúz, ktorý vyhral najtesnejším tohtoročným rozdielom. "Skutočne som cítil veľký Marcusov tlak," povedal v cieli radujúci sa Sebastian Loeb. "Všetci napokon vieme, aký je Marcus v týchto podmienkach dobrý. Musím rovno povedať, že si nepamätám, takéto napínavé preteky až do cieľa." Radosť bola teda veľká a ozaj zaslúžená.
Nás však zaujíma ešte jedna dôležitá záležitosť. Po štarte Jožka Béreša mladšieho vo Švédsku a v Grécku (prezradil nám, že sa chystá aj na britskú rely) sa v Nemecku objavil ďalší slovenský pretekár - Tibor Cserhalmi. Prešovčan v Trieri štartoval už vlani a skončil na slušnom 22.mieste. Otázka teda znela: Podarí sa mu tento výkon, v konfrontácii so svetovou špičkou, vylepšiť? V pretekoch však štartoval aj Tiborov známy rival, Čech Honza Kopecký. Kto bude v osobnom súboji lepší? Prvú etapu obaja chlapci jazdili takmer vyrovnane a končili ju na 24. (Kopecký + 3:53,2) a 25. mieste (Cserhalmi + 3:57,9 na vedúceho Burnsa). Druhý deň bol však oveľa náročnejší. Obaja pretekári slovenského šampionátu síce nabalili stratu o ďalších približne 13 - 14 minút, no v celkom poradí sa Prešovčan dostal na 23. miesto a Kopecký (24. miesto) na neho strácal 45 sekúnd. Už sa zdalo, že Tibor si pozíciu minimálne udrží, no záverečný deň mu nevyšiel. Kopecký sa postupne doťahoval, až ho napokon tri eresky pred záverom predbehol. V konečnom súčte to teda znamenalo 20. miesto pre Čecha a o tri miesta horšie pre Slováka.
Výssssledky 22. ADAC Rallye Deutschland: 1. Loeb/Elena (FRA) Citroen Xsara WRC 3:46:50,4 h, 2. Grönholm/Rautiainen (FIN) Peugeot 206 WRC + 3,6, 3. Burns/Reid (GB) Peugeot 206 WRC + 19,7, 4. C. McRae/Ringer (GB) Citroen Xsara WRC + 31,4, 5. Martin/Park (EE/GB) Ford Focus WRC + 57,9, 6. Sainz/Marti (ESP) Citroën Xsara WRC + 1:38,6, 7. Duval/Prevot (B) Ford Focus WRC + 1:48,1, 8. Solberg/Mills (SWE) Subaru Impreza WRC + 2:30,2, …20. Kopecký/Schovánek (CZ) Octavia WRC + 23:54,4, …23. Cserhalmi/Palivec (SK/CZ) Ford Focus WRC + 26:09,9. (Víťazi RS: Burns RS 1, 2, 5 a 7, Martin RS 3, 4, 9, 10, 11, 13, 15, 20, 21 22, Grönholm RS 8 a 14, Loeb RS 6 12, McRae RS 17 a 18, Sainz RS 19, Kresta RS 16. Viedli: Burns RS 1 - 3, Martin RS 4, Burns RS 5 - 8, Grönholm RS 9 - 12, Loeb RS 13 - 22.). Priebežné poradie: 1. Burns 43 bodov, 2. Sainz 39, 3.Grönholm 38, 4. Loeb 33, 5. Solberg 30, 6. C. McRae 28, 7. Martin 27, 8. Rovanpera 16, 9. Mäkinen 15, 10. Duval 11, 11. Gardemeister 9, 12. Panizzi 6, 13. Auriol 4, 14. Robert, Hirvonen, Schwarz a A. McRae po 3, 18. Ginley 1. Značky: 1. Peugeot 95 bodov, 2. Citroën 88, 3. Ford 50, 4. Subaru 49, 5. Škoda 20, 6. Hyundai 7.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.