primátormi. V majetkových priznaniach, ktoré výboru predložili, totiž neuviedli výšku odmeny, ktorú v komunálnej funkcii poberajú. Posledným dňom, dokedy svoj prehrešok mohli napraviť, bol 31. júl.
Zákon hovorí jasne: "Štátny funkcionár nesmie poberať príjem presahujúci minimálnu mesačnú mzdu za ďalšiu činnosť v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu."
Minimálna mesačná mzda je dnes 5570 korún.
Starostovia a primátori z radov poslancov sa nestíhajú diviť, niektorí z nich sa odmeny totiž vraj vzdali.
"Nepoberám nič. Neviem, ako by som to mal dokázať," hovorí Tibor Bastrnák (SMK), primátor Komárna.
Tak isto je na tom Ján Pataky (SDKÚ), starosta Hertníka v okrese Bardejov.
Vladimír Horák (SDKÚ), primátor Holíča, odmenu síce poberá, ale aj to vraj len pre to, že "dostal informáciu, že tú minimálnu mesačnú mzdu musíme poberať". Tým, či ju vo svojom majetkovom priznaní uviedol, si nie je istý. "Nikto ma na to neupozornil."
Pravidlá hry sú podľa predsedu výboru Igora Federiča (Smer) ale neúprosné.
"K majetkovému priznaniu musia priložiť fotokópiu uznesenia obecného alebo mestského zastupiteľstva o výške odmeny, respektíve o tom, že za výkon funkcie odmenu nebudú dostávať," tvrdí.
Výbor sa podľa neho musí dostať k "nejakému relevantnému údaju", aby vedel posúdiť, či ich konanie nie je v rozpore s verejným záujmom.
Ak sa výbor uzhodne, že konanie poslancov v rozpore je, parlamentu navrhne, aby sa ich prípadom zaoberal. Ten však o ich prípadnom postihu musí rozhodnúť najmenej 90 hlasmi.
Aj trest, ktorý "previnilcov" môže stihnúť, je len symbolický. "Budú to vedieť všetky médiá a budú sa ho pýtať, prečo tak činí. Tým pádom sa to dozvedia aj jeho voliči, čo mu znižuje šance uspieť v ďalších voľbách," hovorí Federič.
Odpoveď na otázku, prečo to tak je, je podľa neho jasná - terajší zákon o konflikte záujmov. Federič: "Ten zákon je taký, aký je. Z tohto pohľadu je naozaj deravý a bezzubý."
Takmer beztrestnosť verejných funkcionárov za konanie v rozpore s verejným záujmom by mal odstrániť nový zákon o konflikte záujmov. Jeho návrh počíta s pokutami, v prípade obzvlásť hrubého porušenia zákona dokonca so stratou verejnej funkcie. Nedostatok "politickej vôle" však oddialil jeho prijatie a návrh, ktorý parlament mal prerokovať už pred prázdninami, bol odložený na neurčito.
Primátori-poslanci sa zhodujú, že zákon prijať treba. "Nemáme s tým problém," tvrdia unisono. Aj Federič podľa svojich slov pevne verí, že bude schválený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.