prokurátor v Banskej Bystrici na tamojší Krajský súd. O sťažnosti prokurátora vo veci Karola Sendreia, ktorý po bitke zomrel na policajnej stanici v Revúcej 6. júla roku 2001, bude rozhodovať Najvyšší súd SR, ktorý na to nemá lehotu. Najvyšší súd SR zároveň bude posudzovať sťažnosti troch obvinených policajtov, ktorí si podali žiadosti o prepustenie z vyšetrovacej väzby, ale Krajský súd im nevyhovel.
Spis, ktorý má približne štyritisíc strán, doručia na Najvyšší súd v priebehu týždňa. Podľa podpredsedníčky Krajského súdu v Banskej Bystrici a zároveň predsedníčky senátu v tejto veci Zdenky Cabanovej dôvodom na vrátenie boli závažné chyby z prípravného konania, pre ktoré nebolo možné obžalobu prijať a vytýčiť hlavné pojednávanie.
Vo veci stíhajú sedem policajtov a exstarostu Magnezitoviec, na dvore ktorého sa celý incident 5. júla 2001 začal. Pôvodne bol obvinený exstarosta Andrej H., jeho syn a dvaja policajti. V októbri roku 2001 zrušili obvinenie exstarostu a počet stíhaných policajtov sa rozšíril na sedem. Zmenila sa i trestnoprávna kvalifikácia, pretože miesto ublíženia na zdraví ich vyšetrovateľ obvinil z trestného činu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania, kde im hrozí trest odňatia slobody na osem až pätnásť rokov. Miroslava S. navyše stíhali aj za zneužitie právomoci verejného činiteľa a za ublíženie na zdraví Sendreiovej manželke.
Bývalí policajti vo veku 24 až 37 rokov boli v čase skutku služobne zaradení ako príslušníci obvodných oddelení v Jelšave a v Revúcej. Traja z nich sú vo vyšetrovacej väzbe, ostatní sú stíhaní na slobode. Andreja H. opätovne obvinili po tom, čo Najvyšší súd SR vyhovel sťažnosti generálneho prokurátora. Stíhajú ho za ublíženie na zdraví v štádiu pokusu voči nebohému K. Sendreiovi.
Troch synov K. Sendreia v súvislosti s incidentom na dvore exstarostu obvinili z trestného činu násilia proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi.
Spis v medializovanom prípade dostal Krajský súd v októbri minulého roku. Viackrát však bol na Najvyššom súde SR, ktorý rozhodoval o opakovaných žiadostiach obvinených o prepustenie z väzby. Prípad sleduje aj riaditeľ Medzinárodného klubu pre mierový výskum pri OSN a predseda Ligy aktivistov pre ľudské práva so sídlom v Bratislave Columbus Igboanusi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.