Korzár logo Korzár

Turnaj ATP v Košiciach či na Slovensku? Zatiaľ len sen...

Košice - Brazílčan Kuerten podáva, Američan James Blake returnuje. Diváci nedýchajú, na centrálnom dvorci vidia obrovskú drámu. Na vedľajšom dvorci

už trénuje Austrálčan Phillipousis, o chvíľu bude jasné, či jeho delové podanie bude mať potrebnú razanciu i na košickej antuke. Španielsky supertalent Rafael Nadal austrálskeho hráča s gréckymi koreňmi pozoruje bez emócií, možno už tuší, že na antuke ho ku jeho hre aj tak nepustí. Spomenuli sme štyri mená, a to sme nerúbali najvyššie, kvôli ktorým by určite hľadisko nezívalo prázdnotou. Tieto štyri mená sme však spomenuli v jednom utopickom odstavci, aj keď taký Kuerten už v Košiciach hral...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A nielen on. V Košiciach sa predstavil Pat Cash, Brazílčan Meligeni, Rus Safin, Čech Novák... Našu utópiu sme si však vzali ako príklad témy, ktorá by raz pre Košice nemusela byť nereálnou. Bavíme sa o téme atraktívneho tenisového turnaja. Momentálne kvalita prúdi za dvoma faktormi. Za menom a za financiami. To prvé znamená, že Wimbledon bude stále Wimbledonom, aj keď sa rozpočty turnajov hlavne v arabskom svete vďaka naftovým poliam neustále zvyšujú (Dubaj) a popri oficiálnych prize money existujú i neoficiálne ohodnotenia pod stolom. To druhé je jasné a v dnešnej ére trhovej ekonomiky to asi netreba zvlášť vysvetľovať.

SkryťVypnúť reklamu

S oboma však súvisí jedno: finančne zabezpečenejší turnaj získava meno, meno a financie lákajú kvalitu.

Pred skoro dvoma mesiacmi skončil víťazstvom Taliana s argentínskymi koreňmi, Martina Vassalla Arguela, challengerový Steelers Cup 2003. Solídne obsadený turnaj priniesol slabšie i lepšie momenty, sklamaním boli výkony nasadených hráčov (Holanďan Van Lottum, Rakúšan Hipfl, Švajčiar Heuberger, pre Košice zaujímavý aj ako expriateľ Martiny Hingisovej), diváci však videli i tenis špičkovej úrovne, k čomu prispeli Francúz De Chaunac, Grék Mazarakis, porazený finalista Gamonal z Čile či spomínaný Vassallo. Steelers Cup mal dotáciu 25 000 USD plus hospitality, čo mu dávalo úroveň päťdesiattisícky. Je to však challenger, premerané meradlom svetového tenisu, ide stále o druhú ligu.

SkryťVypnúť reklamu

Východisko: ekonomika

na Slovensku

Riaditeľom Steelers Cup je Branislav Stankovič. Čo hovorí na víziu ATP turnaja v Košiciach on? "Samozrejme, že by bolo pekné mať jeden takýto turnaj v Košiciach či na Slovensku. Pre mňa je to však i z hľadiska hráčskej kvality u nás, veď máme len troch hráčov v prvej stovke a z hľadiska financií neschodné. Pozrime sa na ekonomickú situáciu v tomto štáte. Nemyslím, že takýto turna by sa tu mohol v najbližšom čase uskutočniť. Myslím, že momentálne prospievajú kvalite slovenského tenisu i turnaje challengerovej kategórie, môžu na nich vyrastať kvalitní hráči. Som rád, že sa vôbec robia," hovorí Branislav Stankovič. To isté tvrdí i Dominik Hrbatý, slovenský daviscupový reprezentant. "Teraz už máme na Slovensku tri turnaje, čo by malo pomôcť našim mladým hráčom získať body do rebríčka."

SkryťVypnúť reklamu

Vráťme sa však ku našej myšlienke. Pre porovnanie: pražský challenger Prague Open, ktorý nasledoval hneď po skončení Steelers Cupu a veľká časť ekipy z Košíc sa presúvala práve naň, mal dotáciu 100 000 USD (plus hospitality) a bol druhým najlepšie dotovaným turnajom v ČR. Vyššie kritériá mal akurát prostějovský Živnobanka Open s dotáciou 125 000 USD. Aj tieto české turnaje však patria do challengerového okruhu. V ČR sa už turnaj okruhu ATP Tour hral, pred štyrmi rokmi to bol Czech Open.

Čo je potrebné na to, aby do týchto končín, pričom samozrejme viac ako turnaje v ČR, nás zaujímajú Košice, zavítal turnaj okruhu ATP Tour?

Odpoveď je jasná a samozrejmá: financie.

Money, money,

prize money...

Minimálne prize money v svetovom okruhu sú určené spodným stropom, ktorého výška je 380 000 USD. Okrem tých však musí možný adept zaplatiť i vstupný poplatok. Možnosti na to, ako presadiť turnaj ATP Tour, sú dve. Buď si v ATP zaplatiť za zaradenie nového turnaja do termínovej listiny alebo odkúpiť termín od organizátora, ktorý stratil o organizovanie buď záujem, alebo čo je pravdepodobnejšie, nezohnal potrebný balík financií.

Príklad, ako sa mení domicil turnaja, aj keď ako pomôcku zatiaľ používame ženský turnaj. Chorvátsko sa vzdalo svojho jediného tenisového turnaja v rámci WTA Tour v Bole, ktorého brány sa prvýkrát otvorili v roku 1991. Turnaj v Bole, ktorý leží na ostrove Brač, zaradili do kalendára WTA Tour po rozdelení Juhoslávie a osamostatnení Chorvátska. Po päťročnej prestávke zavinenej vojnovým konfliktom sa vrátil na tenisovú scénu v roku 1996. Finančné problémy prinútili riaditeľa turnaja Antuna Plenkoviča predať licenciu na podujatie do USA. Na budúci rok sa už turnaj uskutoční v americkom Cincinnati, hlavnou príčinou finančných problémov chorvátskeho organizátora bol podľa Plenkoviča nezáujem miestnych hotelierov o sponzoring turnaja. Na severe Európy bude hostiť turnaj WTA Tour namiesto fínskych Helsínk švédsky Štokholm.

Momentálne skôr

megalomanská idea

Turnaje teda "putujú". Slovensko je však iná káva. "Nemyslím si, že taký veľký turnaj by sa tu mohol v najbližšom čase uskutočniť. Netvrdím, že by to bolo zlé, to nie, je jasné, že pravdou je opak: ale momentálne sa mi to zdá skôr megalomanské," hovorí Branislav Stankovič, ktorý za reálnu považuje cestu zakúpenia termínu. "Ten by sa naozaj musel kúpiť. Všetky termíny ATP turnajov sú obsadené, takže, aj keď teoreticky sú dve možnosti, prakticky sa môžeme rozprávať len o jednej. Táto cesta je jediná, rokovať s vedeniami turnajov, ktoré už viac nechcú svoje turnaje organizovať. Teda buď im ´spadne´sponzor, alebo už nemajú záujem organizovať tenisový turnaj. Ale tí, čo majú dobré termíny, si ich zvyčajne držia. Skôr to vidím tak, že by sa dal kúpiť skôr nevhodný termín, na ktorý by sme nedostali lepších hráčov. Pohybujem sa v tom dlhé roky, viem o čom hovorím. Ja by som také ambície skôr nemal," dodáva Branislav Stankovič.

Dva príklady mužských turnajov, ktoré končia, a teda ponúkajú možnosdť využitia svojich termínov. Prvým je turnaj ATP Tour v Bukurešti, na ktorom sa každoročne na jeseň schádzala kvalitná konkurencia. Do minulého roku, keď sa odohral posledný ročník, nad ktorým kvôli nedostatku financií zazvonili pohrebné zvony. Bukurešť však mala jednu, práve načrtnutú termínovú nevýhodu, ktorá prispela k jej pádu. V septembri sa v Rumunsku hralo po skončení US Open, bukurešťský turnaj bol antukový - tenisti, ktorí však končili v USA, však zároveň končili s letnou sezónou a začínali s prípravou na halovú. Povedané ináč, antuka im nevoňala a logicky uprednostňovali turnaje, ktoré sa už hrali v podmienkach porovnateľných s tými, ktoré ponúkajú haly. Turnajom, ktorý zažíva kolaps, je aprílový ATP turnaj na Mallorke. Apríl na Mallorke však vyzerá ináč ako apríl v Košiciach, tu sa stretávame s problémom, ktorý financie nedokážu ovplyvniť. S klímou. Ani Bukurešť, ani Mallorka tak pre Košice nie sú veľmi využiteľné, skôr naopak...

Spomínali sme dve možnosti "prísunu" turnaja okruhu ATP Tour, nespomenuli sme, aké drahé by obe cesty boli. Či v prípade zaradenia nového termínu turnaja do série ATP Tour či v prípade odkúpenia už existujúceho termínu by organizátor musel vynaložiť cca pol milióna USD. Prirátajte povinné prize money a ešte niečo navyše: na dotiahnutie ATP turnaja na Slovensko by bol potrebný zaujímavý štartovací balík zhruba milión USD...

Čo druhý košický

challenger?

Steelers Cup však, aj kvôli finančnému balíku, predsa len zaostal za 100-tisícovým Exim AG Media Open. Na ňom sme videli Francúza Richarda Gasqueta, momentálne tínedžera, ktorý však, ak sa jeho kariéra mimoriadne nezlomí, určite prehovorí do diania vyšších tenisových vôd. Či Dominika Hrbatého, Karola Becka, Francúza Nicolasa Coutelota, peruánskeho daviscupového reprezentanta Luisa Hornu, nádejného Američana s ruskými koreňmi Alexa Bogomolova mladšieho, Taliana Filippa Volandriho, víťazného Rubena Ramireza Hidalga, ďalšieho, ktorý môže ísť vyššie, ako by sme si pomysleli. "Kvalita hráčov bola vynikajúca. Aj keď neprišli vyložene veľké mená, ako sa rozprávalo. Niektorí však hrali na Wimbledone, niektorí boli zranení... Som však maximálne spokojný, verím, že sa to rozkričí a že budúci rok sa fakt budeme mať na čo tešiť. V prvom roku to pre nás bola stratová záležitosť, ale je jasné, že myslíme aj na budúcnosť," hovorí organizátor podujatia, Sergej Kučerenko z AG Media. Keďže v "jeho" turnaji sa hralo o väčší finančný balík, zauvažujme, či by ATP turnaj nemohol mať práve možnosti tu. Nerozmýšľali organizátori Exim AG Media Open nad zakúpením turnajového termínu v listine ATP turnajov? "Nad tým budeme vážne rozmýšľať, keď preberieme celkovú koncepciu turnajov. V najbližšom termíne už budeme pripravovať projekt na budúci rok," hovorí Sergej Kučerenko, ktorý sa však na celú záležitosť tiež pozerá pragmaticky.

Ideálne košické

termíny

Tento challenger, myslíme na Exim AG Media Open, ktorého organizáciu si hráči veľmi pochvaľovali, sa uskutočnil počas druhého týždňa wimbledonského grandslamu. Prechod na antuku tak nie je zaujímavý len pre tých, ktorí sa na hlavný turnaj v All England Clube nedostali, ale i pre tých, ktorí vypadávajú v prvom či druhom kole - čoho príkladom je trebárs Dominik Hrbatý. "Prečo som prišiel do Košíc? Bol to najkvalitnejší challenger vo svojom týždni, aj po stránke obsadenia aj po stránke finančnej," povedal nám Richard Gasquet. Na košickej antuke sa hráčom núkala možnosť výbornej prípravy na dva turnaje ATP, vo švédskom Bastade a švajčiarskom Gstaade. Termín druhého košického challengeru si teda organizátori naplánovali dobre. "Termín je vynikajúci, to po prvé. Od toho sa všetko odvíja, nechceme ho meniť," hovorí Sergej Kučerenko. So svojím termínom môže byť spokojný i Branislav Stankovič. "Steelers Cup má dobrý termín. V máji vieme zabezpečiť dobrú účasť hráčov, pre ktorých je to výborná príprava na Roland Garros."

Košice a rok 2004

Tradícia Steelers Cupu bude pokračovať i v máji 2004. Zdá sa, že turnaj si zachová i tvár zhruba 25-tisícového challengeru. "Našou úlohou nebude až tak peniaze zvyšovať. Rokoval som s U. S. Steel, chcú pokračovať s generálnym partnerstvom, samozrejme, že rokovania pokračujú. Uvidíme, možno sa posunieme finančne o trochu vyššie. V každom prípade, chceme si podržať termín, ten je výborný. A podľa mňa sa veci odvíjajú neraz viac od neho, ako vyložene od financií," tvrdí Branislav Stankovič. A akou cestou teda bude putovať júnový Exim AF Media? "Rozmýšľame nad miernym zvýšením prize money. Teda buď nad tým, že to bude 125 - tisícka, challenger a ... rozmýšľame aj o ženách. Alebo nad spojeným turnajom, ale to by sme sa už museli baviť o dvoch týždňoch," skôr uvažuje Sergej Kučerenko.

Odbočme na chvíľu, pretože, ak na východe možno ženy pribudnú, v Bratislave v tomto roku ubudnú. Slovenský tenisový zväz (STZ) sa zriekol organizácie tohto ročníka turnaja WTA s dotáciou 110 000 USD, ktorý sa mal uskutočniť v termíne od 13. do 19. októbra v Bratislave. Vedenie STZ zaslalo na WTA Tour oficiálnu žiadosť o vyňatie turnaja z medzinárodného kalendára, ktorú zdôvodnilo nedostavanosťou dejiska podujatia - Národného tenisového centra (NTC). "Poslali sme žiadosť na WTA Tour. Zdôvodnili sme ju nedostavanosťou NTC, ktoré sme pôvodne vybrali za dejisko podujatia," vysvetlil generálny sekretár STZ Igor Moška. "NTC síce bude v čiastočnej podobe pripravené na septembrový barážový zápas o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára, ale ešte nie je doriešené meranie, regulácia a niekoľko iných technických aspektov potrebných pre stopercentné spojazdnenie tohto tenisového stánku. Dúfame, že nám WTA Tour naše rozhodnutie odobrí a už na budúci rok privítame v NTC svetový ženský tenis," hovorí Igor Moška, pričom tento fakt je už skutočnosťou: turnaj sa do programu WTA Tour v budúcom roku opäť vráti a uskutoční sa v týždni od 18. októbra.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 475
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 607
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 259
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 726
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 614
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 001
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
  1. Eva Bachletová: Domáce poklady
  2. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  3. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  4. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  5. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  6. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  8. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 709
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 61 412
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 568
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 935
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 632
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 791
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 208
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Bachletová: Domáce poklady
  2. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  3. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  4. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  5. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  6. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  8. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 709
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 61 412
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 568
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 935
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 632
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 791
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 208
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu