Klaus nebude pre USA neprijateľný večne. Dôležité však je, aby prezident pochopil signály z Bieleho domu a poučil sa.
Výrok amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý pred týždňom v rozhovore s bývalým českým prezidentom Václavom Havlom povedal, že o stretnutie s Václavom Klausom nestojí, nie je podľa LN "bleskom z čistého neba", ale skôr dohrou roztržky, ktorá sa odohrala v prvých týždňoch po nástupe Klausa do úradu.
Pozvanie českého premiéra Vladimíra Špidlu na návštevu Bieleho domu potvrdilo odsunutie Klausa "na druhú koľaj". Stav napätia je dlhodobo neudržateľný, to si uvedomujú Američania aj Pražský hrad.
Veľvyslanec USA Craig Stapleton dokázal, že je veľmi vplyvným mužom, ktorý iba preto, že je Václav Klaus prezidentom, na jeho hru nepristúpi. Ambasádor ukázal, že je schopný aj konfrontácie a že Václav Klaus môže byť potrestaný.
Podľa LN je dôležité pomenovať príčiny rozporu medzi Klausom a Američanmi. Dôvodom roztržky nebolo Klausovo odmietanie vojny v Iraku, ale naznačovanie, že Američania môžu upraviť dôkazy o zbraniach hromadného ničenia, ako aj snaha vyvliecť sa zo spojenectva. Rovnako nebol problém v tom, že Klaus nechce v Česku americké základne, ale jeho nediplomatické vyjadrenie, v ktorom sa odvolal na historické skúsenosti - inými slovami porovnávanie Američanov so Sovietskym zväzom.
Klaus sa rád vyjadruje k dianiu vôkol seba, ale v tomto prípade nedocenil váhu svojich slov. Jeho pomerne veľkým problémom je, že nemá rád slovo "neviem" a opakovane predviedol, že sa rád vyjadruje o veciach, o ktorých toho veľa nevie, uzatvárajú LN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.