konštatuje korešpondent britského časopisu Jane's Intelligence Digest (JID) v súvislosti so škandálom okolo ilegálneho odpočúvania podnikateľov, novinárov a politikov, do ktorého je SIS zaplatená.
JID informuje o prehlbujúcej sa kríze, ktorá vyvoláva vážne otázky ohľadne Slovenska ako budúceho partnera NATO a Európskej únie. Jedným z kľúčových problémov sú vraj sklony SIS skĺznuť k praktikám a štandardom, ktoré boli bežné počas komunistickej éry. Namiesto náboru mladých, vzdelaných a prozápadne orientovaných zamestnancov SIS podľa JID zamestnáva starších ľudí, ktorí majú často blízke vzťahy s bývalým komunistickým režimom. JID sa vážne obáva, že práve súčasná náborová politika ohrozuje národnú bezpečnosť Slovenska - a členských štátov NATO - pre blízke vzťahy, ktoré kedysi existovali medzi komunistickou tajnou službou a Moskvou.
Niektorí dúfali, že rezignácia bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Mitra by mohla byť prvým krokom k jej reforme, ale podľa JID vymenovanie vyšších predstaviteľov SIS naznačuje, že rozsiahlejšia reforma je nepravdepodobná.
Časopis dokonca tvrdí, že nový riaditeľ SIS Ladislav Pittner sa na východnom Slovensku stretol s bývalými vysokými predstaviteľmi polície a snažil sa ich získať pre prácu v SIS a dobre informovaný zdroj tvrdí, že jeho misia bola úspešná. Väčšina týchto mužov - JID má úplný zoznam ich mien - sú buď bývalí členovia ŠTB, alebo kolaborovali s Moskvou po invázii v roku 1968. Niektorí z nich tiež slúžili ako vysokí policajní dôstojníci za vlády premiéra Vladimíra Mečiara.
JID znepokojuje, či je vhodné, aby ľudia, ktorí možno osobne porušovali ľudské práva a podieľali sa na politických represiách a iných ilegálnych činnostiach, boli zamestnaní v SIS. Najmä ak existujú obavy, že títo noví regrúti udržujú úzke vzťahy s agentmi tajných služieb (JID spomína ruskú a ukrajinskú tajnú službu) operujúcimi na Slovensku a inde.
Okrem toho, podľa JID niektorí títo noví agenti majú údajne spojenie na organizovaný zločin. Jeden z nich, ktorý za Mečiara zastával vysoký post v polícii, je údajne zapletený do pašovania kradnutých áut a ľudí cez Slovensko. Po svojom prepustení z radov polície údajne založil niekoľko strážnych bezpečnostných služieb a JID tvrdí, že exitujú dôkazy, že SIS si tajne najíma tieto bezpečnostné služby na niektoré aktivity, ďalej regrutuje niektorých zamestnancov týchto strážnych služieb, aby pracovali v jej prospech, a tiež, že infiltrovala do týchto firiem svojich ľudí.
Takýto vývoj sotva prekvapí čitateľov JID, ktorí sledujú škandály SIS, dodáva časopis na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.