V lete lekári odporúčajú zvýšiť príjem tekutín. Zhodujú sa v tom, že najlepším nápojom na dopĺňanie telesných tekutín je číra voda.
Dospelý človek vážiaci 70 kilogramov by mal denne vypiť 2 až 3 litre vody. Pri namáhavej telesnej činnosti alebo pri horúčave ešte viac. Vo všeobecnosti platí, že množstvo vody, ktorá sa z tela dostáva, by malo byť rovnaké ako množstvo vody, ktoré prijíma.
Na pultoch každej predajne je množstvo minerálnych a stolových vôd. Viete však, ktorá je pre vás najvhodnejšia?
Ešte pred vložením fľaše do nákupného košíka sa treba pozrieť, čo vlastne v tej fľaši je. Najprv sa treba pozrieť, či ide o minerálnu alebo stolovú vodu.
Základný rozdiel medzi minerálnou a stolovou vodou je v obsahu a miere zastúpenia minerálnych látok. Minerálky obsahujú veľké množstvo minerálov. Preto ich treba striedať, aby sa do tela dostávali všetky minerály vo vyváženej miere. Pri pití len jedného druhu minerálky by sa do organizmu mohlo dostať veľké množstvo jedného alebo niekoľkých minerálov, čo je nežiaduce.
Minerálky sú však vhodné pri rôznych zdravotných problémoch. Deti a starší ľudia by ich mali piť len v obmedzenom množstve.
Stolové vody sú na každodennú konzumáciu vhodnejšie, pretože obsahujú oveľa menej minerálov - pre dennú potrebu organizmu to však stačí.
Voda z vodovodu obsahuje menej minerálov, ako je potrebné denné množstvo. Na dopĺňanie minerálov teda nestačí. Minerály treba neustále dopĺňať, pretože voda sa z tela dostáva spolu s minerálmi. Ich nedostatok môže spôsobiť rôzne choroby.
Priemerný obyvateľ na Slovensku spotreboval v minulom roku 152 litrov nealkoholických nápojov, čo je medziročný pokles o 3,4 litra. Vyplýva to z predbežných údajov Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku.
Na celkovom poklese spotreby sa podieľala o 8,1 % medziročne nižšia spotreba ovocných štiav, ktorá dosiahla úroveň 3,4 litra na obyvateľa. K zníženiu spotreby o 7,4 % na 35 litrov došlo v prípade sirupových nápojov a o 3,7 % na 62,4 litra poklesla spotreba ochutených a sladených minerálnych vôd a limonád.
Nárast spotreby o 4,4 % na 44,7 litra zaznamenali neochutené a nesladené minerálne a sódové vody. Slováci vlani tiež o 3,2 % na 6,5 litra na obyvateľa zvýšili ročnú spotrebu
nektárov.
(pcs)
* * * rámcek * * *
Odporúčané denné dávky minerálnych látok
Vápnik 800 - 1100 mg
Fosfor 1000 - 1500 mg
Horčík 300 - 400 mg
Sodík 1100 - 3300 mg
Draslík 1875 - 5625 mg
Chlór (chloridy) 1700 - 5100 mg
Železo 10 - 18 mg
Meď 1,5 - 2,5 mg
Zinok 10 - 12 mg
Mangán 2,5 - 5 mg
Autor: Viskozita (trenie)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.