ubytovaní, strave či liečebných nákladoch. Upozornili na to nedávno komunisti, ktorí dali podnet na Generálnu prokuratúru, či nebol porušený daňový zákon.
"Kúpele si takto zaväzovali politikov a vplyvných ľudí, aby sa ľahšie dostali k úverom," povedal predseda KSS Jozef Ševc. Zľavy mali podľa neho formu daru, preto to patrí do daňového priznania.
Staré, ako aj nové vedenie kúpeľov poskytovanie zliav priznalo, podľa nich to je bežný marketingový ťah.
Preukazy zaviedli predchádzajúci majitelia, Všeobecná zdravotná poisťovňa (34 percent) a Vzájomná životná poisťovňa (51 percent). Zľavy vymyslel vtedajší predseda predstavenstva Vladimír Vrtiak. Zoznam politikov sa robil podľa zloženia bývalého parlamentu, vlády a vládnych inštitúcií a Vrtiak tvrdí, že politikom poskytli zľavy bez ohľadu na to, či sú "praví, ľaví, koaliční, či opoziční".
"Posielali sme to osobám, ktoré majú vzťah k Tatrám a mohli im pomôcť napríklad tak, že pritiahnu zahraničnú návštevu," povedal Vrtiak s tým, že za zľavy nechceli žiadnu protihodnotu.
Keď však začiatkom roka prevzal kúpele nový vlastník, so zľavami sa skončilo. Novými väčšinovými vlastníkmi sa stali J&T a Istrokapital, menšinovým vlastníkom je aj mesto Vysoké Tatry a Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Noví majitelia odmietajú povedať, ktorí politici tieto služby v minulosti využívali a ich vedenie "kategoricky odmieta" spájanie takýchto zliav so snahou získavať neprimerané zvýhodnenia. V princípe však považuje zľavy "pre dobrých klientov" za "štandard" a bežný marketingový ťah.
Politici by mali dary priznať, inak sú v konflikte
Bratislava - "Ak je to súkromná firma a poskytuje zľavy iným súkromným osobám, je to jej záležitosť," tvrdí Pavel Nechala z Transparency International Slovensko. Konflikt záujmov nastane, ak takéto dary využíva politik a nezdokladuje to.
"Je to podobne, ako keď politici používajú autá súkromných firiem. Je to svojím spôsobom dar, tiež by mali priznávať, od koho to majú." Zákon, ktorý to prikazuje, sa však podľa neho "žiaľ, neuplatňuje".
Prezidentka TIS Emília Sičáková - Beblavá vidí problém aj v tom, že výhody poskytovala inštitúcia, ktorá, dostáva prostriedky od štátu. Podiel v kúpeľoch mala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. "Mnohí z nás už dúfali, že obdobie rovných a rovnejších sa už skončilo. Tento príklad ukazuje, že pokračovalo aj do nedávnej doby," povedala.
Veľkú časť z politikov, ktorí boli na zozname poskytovania zliav, sme minulý týždeň oslovili. Všetci tvrdili, že buď karty dostali a nevyužili ich, alebo si vôbec karty nepamätajú.
Do kúpeľov s obľubou chodil donedávna aj exprezident Michal Kováč. Potvrdil, že mal 100-percentnú zľavu na ubytovanie, 40-percetnú na stravu a 10-percetnnú na liečebné procedúry. Nič zlé v tom nevidí, tvrdí, že v kúpeľoch bol až po skončení svojho funkčného obdobia.
"Je to pre firmu reklama, ak tam je známa osoba," povedal bývalý prezident.
Podľa Nechalu v jeho prípade o žiadne podozrenie z konfliktu nejde. "Bývalý prezident Kováč je už súkromnou osobou, podobne nie je problém u hercov, podnikateľov.
Na zozname je aj Alexej Fulmek, generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press, ktorý bol v kúpeľoch niekoľkokrát. Kúpele mu poskytli kartu V.I.P.
"Považujem to za úplne normálnu marketingovú akciu hotela, na začiatku by som sa tam bez zľavy zrejme neubytoval. Teraz tam chodím, napriek tomu, že zľavy sú už zrušené," povedal Fulmek.
Informáciu o zozname poslala všetkým politickým stranám bývalá zamestnankyňa kúpeľov Zdenka Chobotová. Preto zostala prekvapená, že to zverejnili práve komunisti. Zoznam sa však pripravoval v minulom volebnom období, a tak z bývalých komunistov na ňom ani nikto nefiguruje.
Kúpele vraj navštívili desiatky politikov
Štrbské Pleso - Podľa informácií zamestnancov navštívili kúpele niekoľkokrát desiatky politikov. Podľa ich slov medzi nimi boli napríklad Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Ľudovít Černák, Ľubomír Fogaš, Milan Ftáčnik, Ivan Gašparovič, Pavol Hamžík, Štefan Harabin, Ľubomír Harach, Marián Jusko, Ľudovít Kaník, Pavol Kanis, Pavel Koncoš, Sergej Kozlík, Magvaši, Ladislav Pittner, Mária Machová, Štefan Gavorník.
Či títo politici skutočne tieto kúpele navštívili a využili zľavy, nepodarilo sa nám potvrdiť. Zamestnanci, s ktorými sme sa skontaktovali, to tvrdia s úplnou istotou, ale politici, ktorých sa nám podarilo osloviť, tvrdia opak.
Bývalý podpredseda vlády za SOP Pavol Hamžík: "Bol som tam, ale bolo to také drahé, že aj keď som neskôr dostal ponuku na zľavu, nevyužil som ju."
Súčasný predseda parlamentu Pavol Hrušovský "nikdy v kúpeľoch nebol. Kartu dostal, ale nevyužil ju," povedal jeho hovorca Michal Dyttert.
Bývalý minister kultúry Milan Kňažko: "Nie. Ani tieto, ani žiadne iné zľavy."
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík: "Aj ja som dostal také kartičky, ale odvtedy som tam nebol. Nemal som príležitosť. Nemám to rád, ako keby z toho vznikal záväzok."
Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník "nikdy podobnú zľavu nevyužil", povedal jeho hovorca Martin Danko.
Podobne sa vyjadril hovorca bývalej ministerky privatizácie Márie Machovej.
"Dostala som takú poukážku dva- trikrát. Ospravedlnila som sa, nikdy som to nevyužila," povedala Marta Aibeková (bývalá poslankyňa HZDS, dnes podpredsedníčka HZD).
"Ani neviem, že som na zozname. Nikdy som to nevyužíval," povedal Milan Ftáčnik (bývalý minister školstva za SDĽ, dnes predseda SDA). "Všeličo chodilo od rôznych firiem, ale nepamätám sa, nebol som tam," povedal Peter Weiss (bývalý poslanec SDĽ, dnes podpredseda SDA).
Zoznam vybraným osobám
Zoznam pripravili kúpele a poskytovali vybraným osobám zľavy. Karty poskytovali držiteľovi zľavy na ubytovanie počas takmer celého roka.
Najlukratívnejšia karta "V.I.P. plus" zaručovala 100-percentnú zľavu na ubytovaní, 40-percentnú na strave a 10-percentnú na liečebných procedúrach. Na zozname tejto karty sú predstavitelia bývalého vedenia kúpeľov, Štefan Gavorník, ktorý bol v čase privatizácie kúpeľov ministrom privatizácie, ale aj prezident Rudolf Schuster a Michal Kováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.