korún, bude mať premiéru už na septembrovej schôdzi.
Vedúci Kancelárie Národnej rady SR Miroslav Záluszký konštatoval, že súčasný systém je síce ešte funkčný, ale občas zlyháva. Museli sa zmieriť so skutočnosťou, že pri technickej chybe väčšieho rozsahu ho už nebude možné uviesť do prevádzky, čím by nastal absolútny výpadok hlasovacieho zariadenia. Podľa Záluszského prechod na ručné hlasovanie je v dnešnej dobe "skoro nepredstaviteľný".
Komisia pri výbere firmy PCS, s.r.o., Bratislava, ktorá 2. júla uzavrela s NR SR zmluvu na dodávku systému, hodnotila najmä jeho funkčnosť. Vedúci kancelárie včera v rozhovore pre TASR uviedol, že cena nebola smerodajná. NR SR dostala tri ponuky, pričom najnižšia ponuková cena bola 13,9 milióna a najvyššia takmer 36 miliónov korún.
Výberová komisia mala 15 členov. Zastúpenie v nej mali okrem pracovníkov parlamentu aj všetky poslanecké kluby. Záluszký tvrdil, že mali možnosť zoznámiť sa so systémom a firma, ktorá vo verejnej súťaži uspela, ho demonštrovala ako funkčný. Je si vedomý toho, že jeho zlyhávanie môže mať negatívne dôsledky.
Predpokladaná cena na dodávku tohto systému zo strany NR SR znela až na 40 miliónov korún bez dane z pridanej hodnoty. Vedúci kancelárie na margo tejto informácie poznamenal, že sa vychádzalo z maximálnych cien tak, aby sa nestalo, že nebude na zavedenie nového systému dostatok zdrojov.
"Hlasovacie zariadenie najviac ovplyvňuje život parlamentu, bol najvyšší čas riešiť túto problematiku," dodal.
Výmenu systému poslanci vítajú. Aj keď niektorí, ktorých TASR oslovila, nemali informácie o zavedení kongresového digitálneho systému, zhodli sa na tom, že súčasný by vydržal najviac dva alebo tri roky. Potvrdili skúsenosti s tým, že im zariadenie nezapísalo ich účasť na hlasovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.