sociológ, šéf agentúry MVK.
Nebude časom nespokojnosť ľudí najväčšou brzdou reforiem?
"Ťažko povedať, lebo mnohí si mysleli, že už prvý balíček opatrení na začiatku roka spôsobí nepokoje. Počítali s tým aj odborári. Lenže ukázalo sa, že ľudia sa s tým vyrovnali. Nič dramatické sa nedeje ani s preferenciami politických strán. Prvý tohtoročný atak na peňaženky skončil pre vládnu koalíciu dobre a neboli významné zmeny v náladách a postojoch ľudí."
Prečo?
"Ekonomický vplyv asi nie je taký silný, ako hovorili niektoré prepočty. Nevedno, čo bude teraz po augustovom zdražení benzínu a nafty, ako sa prejaví v ostatných tovaroch."
Na budúci rok bude deregulácia energií a znova pôjdu ceny hore. Je ďalej možné robiť reformy?
"Je to ako s pohárom, do ktorého kvapká voda. Kvapká dlho, voda sa stále do neho zmestí, ale nik nevie, ktorá kvapka bude tá, pri ktorej sa začne z pohára vylievať. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že nové opatrenia spôsobia zmeny. Ľudia sú, samozrejme, veľmi nespokojní, ale zatiaľ som nezachytil žiaden signál nepokojov."
Sú nespokojní oprávnene?
"Niektorí sa tak môžu cítiť, napríklad dôchodcovia, ktorí môžu ťažko niečo z vlastnej iniciatívy zmeniť. Je tiež časť ľudí, ktorí všetko vnímajú pasívne, nesnažia sa hľadať dodatočné zdroje príjmov. Táto skupina je ťažko ovplyvniteľná."
Odborári hovoria, že od septembra spustia veľké akcie, protestovať chcú napríklad učitelia.
"Odborári to hovorili aj na začiatku roka a nepodarilo sa im dostať do ulíc skoro nikoho. Ľudia sú nespokojní, ale nie tak, aby to hrozilo aktivitou."
Ako prijmú ďalšie zdražovanie?
"Reakcie ľudí nikdy neboli také okamžité, že by sa prípadné kroky presahujúce mieru únosnosti nedali dodatočne korigovať. Na druhej strane sa dá očakávať, že sa objavia aj pozitívne momenty."
Veľa ľudí si zapamätá z reformy to nepríjemné - zdražovanie. Koľko ľuďom trvá, kým si pripustia aj jej dobré stránky, že reforma na niečo bola?
"Omnoho dlhšie, pozitívny efekt musí byť dlhodobejší a výraznejší, aby človek pripustil, že naozaj sa objavilo aj niečo pozitívne. Negatívne veci zapôsobia omnoho rýchlejšie. Na druhej strane pozitíva, ak si ich aj človek nepripustí, môžu fungovať ako určité brzdy nespokojnosti. Nedá sa vychádzať len z toho, čo ľudia povedia, lebo Slováci aj keď je niečo zlé, vnímajú ešte horšie. Verbálne prejavy sú oveľa silnejšie ako realita, aj ako ochota zúčastniť sa na nejakých aktivitách."
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.