zdravotníctve, zrejme opäť zdražie plyn a elektrina. Niektorí politici vládnej koalície už začínajú hovoriť, že treba zvážiť dosahy reforiem.
Už dnes je drahší benzín, potraviny, energie, platenie za niektoré služby v nemocniciach. Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý hovorí, že je za reformy, ale "mali by sme kontrolovať hranicu únosnosti". Neobáva sa straty sympatií voličov, ale toho, "aby sme ľudí nedostali na hranicu úpadku". Zatiaľ si však myslí, že hranica prekročená nebola.
Poslanec za SMK Zsolt Komlósy hovorí, že "teraz sme na hranici únosnosti" a ďalšie kroky sa budú musieť zvážiť "na laboratórnych váhach". Na koaličnej rade bude SMK presadzovať, aby zdražovanie prišlo len v nevyhnutnej miere.
Opozícia aj odborári už ohlasujú protesty a hoci sa im zatiaľ nepodarilo pritiahnuť do ulíc masy, je to forma nátlaku na koalíciu.
Reformy v každej krajine tradične podporuje stredná vrstva. Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK hovorí, že na Slovensku nie je veľmi široká a hoci táto vrstva zrejme verí v nevyhnutnosť reforiem, jej časť akoby "predbiehala svoju reálnu hmotnú situáciu". "Nezávislí pozorovatelia by povedali, že ľudia sa musia búriť. Oni sa nebúria," hovorí Haulík a dodáva, že nik nevie, kedy sa trpezlivosť tejto vrstvy skončí.
Ekonomický prognostik Pavol Kárász sa obáva, že stredná vrstva je ohrozená ako taká. "Ľudia, ktorí by do nej mohli patriť, si už nebudú môcť dovoliť dávať peniaze na vzdelanie či na voľný čas, ale čoraz viac na každodenný život. Krajina bez silnej strednej vrstvy je veľmi nestabilná a z hľadiska sociálneho správania sa dokonca môže priblížiť modelu krajín Južnej Ameriky," varuje Kárász.
Podnikatelia to vidia pragmaticky. "Ľudia prežijú všetko, aj vydržia, len im to dá dosť zabrať. Vláda nerieši nezamestnanosť, nešetrí, nevytvára podmienky pre rozvojové programy. Prečo majú v takej situácii vláda aj parlament mesiac dovolenku a nerobia?" pýta sa šéf železiarní Podbrezová Vladimír Soták.
Autor: rf, miš, wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.