vplyv aj na úrodu na poliach. Vysoké teploty a hodnoty ozónu zaznamenali najmä v Španielsku, Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a Portugalsku, kým krajiny východnej Európy majú viac
V Španielsku si teplé počasie od štvrtka vyžiadalo už sedem mŕtvych - väčšinou išlo o starších, dehydrovaných ľudí, pričom teploty lámali rekordy a najmä v Andalúzii presiahli 40-stupňovú hranicu.
Rekordných 40 stupňov hlásili tento týždeň aj pre nemeckú metropolu Berlín, kým britské hlavné mesto Londýn zaostáva len o necelé tri stupne (37,2). Veľká Británia podľa štatistík zažila tento rok najteplejší júl od 1999.
Najvyššie hodnoty ozónu hlásili v nedeľu z Paríža, pričom sa situácia mala včera zhoršiť. Vysokú koncentráciu zaznamenali aj na juhu Rakúska a v niekoľkých belgických mestách.
Nebývalé sucho sužuje viacero krajín a bude mať následky najmä v poľnohospodárstve - podľa českého štatistického úradu sa tohtoročná úroda obilnín zníži oproti odhadom o 13,3 percenta. Srbsko označilo sucho za storočné a v Chorvátsku zase padol 50-ročný rekord. Dva regióny - Dubrovnik a Lika-Senj - dokonca chorvátska vláda označila za zónu poškodenú živelnou pohromou vzhľadom na škody, ktoré sucho spôsobilo na úrode obilnín, zemiakov, viniča a olív. Rumunsko už muselo doviezť milión ton obilnín, zatiaľ čo Nemecko, ktoré takisto očakáva desať- až 15-percentné zníženie produkcie obilnín, odhadlo straty na miliardu eur.
Pozitívny vplyv na poľnohospodárstvo má počasie v Dánsku, kde sa vysoké teploty striedajú s dažďom, čím sa urýchlilo dozrievanie a úroda sľubuje vysokú kvalitu. V Nemecku teplo prospieva šíreniu vodných rias, ktoré zaplavujú jazerá v okolí hlavného mesta a takisto v Hamburgu, kde už má vďaka nim vnútorný prístav zelenú farbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.