otecka do polepšovne. S bohatou škálou jeho hereckého majstrovstva je ale najlepšie zoznámiť sa v inscenáciách činohry Národného divadla, kde pôsobí už vyše 20 rokov. Divadelný a filmový herec František Nemec si v sobotu pripomenie 60. narodeniny.
Jeho životopis nie je veľmi vzrušujúci a nie je prešpikovaný žiadnymi škandálmi. "Som nudný človek," tvrdí o sebe herec, ktorý vyštudoval DAMU, 18 rokov bol v angažmá v Mestských divadlách pražských a od roku 1982 hrá v Národnom divadle. "Aj so svojou ženou som už asi tridsať rokov." Spolu majú dve dospelé dcéry.
Rodák zo Sezimovho Ústí za takmer štyri desiatky rokov služby divadlu, filmu a televízii môže mať skutočne dobrý pocit z poctivo vykonanej práce. Na svojom konte má desiatky veľkých divadelných úloh ako napríklad Faust, Hamlet, mlynár z Lucerny, profesor Higgins z Pygmalionu a tiež Lenin v Kremeľskom orloji. Za úlohu dirigenta Wilhelma Furtwänglera v hre Na miskách váh získal cenu Thálie za rok 1998. V tohoročnej divadelnej sezóne hrá v inscenáciách Markéta Lazarová, Oresteia a Rómeo a Júlia.
Napriek všetkým ctihodným divadelným úlohám mu ale najväčšiu popularitu priniesol horolezec Luboš z dvoch veselohier Marie Poledňákovej a Řehoř z televízneho seriálu Nemocnica na okraji mesta. Práve za obe role bol ocenený Zlatým krokodílom v roku 1978, čo bola každoročná najvyššia pocta za tvorivé počiny v televíznej tvorbe.
Zaplietol sa ale aj s majorom Zemanom, v seriáli hral náčelníka kontrarozviedky Žitného. "Seriál začali písať moji priatelia Oldřich Daněk a pán Otčenášek. Preto som pozvanie prijal. Ale ako to dopadlo, vieme..." povedal v jednom z mála rozhovorov, ktoré poskytol. Patrí totiž medzi populárnych hercov, ktorí rozhovory médiám takmer neposkytujú. Nemec hral i v ďalšom seriáli Muž na radnici. Ocenenie za mužský herecký výkon získal v roku 1981 za postavu inžiniera Urbana vo Vorlíčkovom Zrelom víne a o rok neskôr za doktora Kodeta v snímke Jiřího Sequensa Tá chvíľa, ten okamžik. V posledných rokoch hral František Němec napríklad vo filme Všetci moji blízki, Rebelovia alebo Samotáři.
V mladosti chcel byť keramikom a veľmi ho zaujímali modely lodí, ktoré staval. "Stavebnice sa dali zohnať len v Tuzexe, stáli ma dosť peňazí," spomína. Skutočnú loď na mori nevidel do svojich tridsiatich rokoc, a práve preto možno lode miloval, hovorí. Pochádza z chudobnej vidieckej rodiny, na dovolenku sa nejazdilo. Počas prázdnin pracoval, aby si mohol kúpiť napríklad topánky.
Čerstvý šesťdesiatnik František Němec je známy tým, že rád chodí pešo - a to nielen voľnou prírodou, ale i mestom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.