účet? Ja mám radšej, keď dostanem peniaze na ruku." Ale len tak na nič vám nebude... Čítajte ďalej a dozviete sa aké výhody sa vám ponúkajú. Mnoho mladých už služby bánk využíva, veď aj produkty, ktoré na bankovom trhu nájdete, sú značne mladým ľuďom prispôsobené. Bankové služby poskytované študentom sú aktuálnou témou v čase letných brigád a tak možno aj tým pravým časom zriadiť si bankový účet a začať využívať ostatné služby. A len tak na okraj, mať platobnú kartu, ku ktorej je samozrejmá existencia bankového účtu, je dnes považované za vizitku moderného životného štýlu. My sme pre vás pripravili prehľad produktov a služieb, ktoré vám ponúkajú banky na Slovensku. Od vkladových produktov, ako je klasický osobný účet, či termínovaný účet, cez študentské úvery až po ostatné služby a služby elektronického bankovníctva. V dnešnej prvej časti vám predstavíme BANKOVÉ ÚČTY.
Asi najčastejším a najviac využívaným bankovým produktom sú osobné účty. Pre mladých a študentov sú tieto účty poskytované s osobitými výhodami. Takéto účty sú určené mladým ľuďom do veku 26 rokov (niektoré banky - len do 25 rokov). Niektoré banky ešte k tomu rozlišujú účty špeciálne pre vysokoškolákov.
VÝHODY BANKOVÉHO ÚČTU
Čo vlastne takýto účet umožňuje? V prvom rade vám zabezpečí bezhotovostný styk a máte rýchly prístup k peniazom. Samozrejme, že vám umožňuje samotné vklady peňažných prostriedkov, výbery, či sporenie. Účet vám umožní bezhotovostné prevody peňažných prostriedkov z iných, resp. na iný účet (napríklad vám môžu rodičia prispievať určitou sumou mesačne alebo môžete jednoducho zaplatiť svoj účet za telefón). Máte možnosť si zriadiť platobný príkaz na úhradu, či už jednorázový alebo trvalý, vašich nákladov ako sme spomínali účet za telefón, ubytovanie, strava a pod. Zabúdate na zaplatenie telefónneho účtu? Jednoduchá pomoc je práve zriadiť si trvalý platobný príkaz, pri ktorom si máte možnosť určiť napríklad aj maximálnu výšku telefóneho účtu, ktorá má byť automaticky uhradená. Ak by účet presahoval stanovenú hranicu, banka vás bude kontaktovať. Existuje aj paralela platobného príkazu, ktorou je súhlas s inkasom.
K svojmu účtu máte bankovú platobnú kartu, ktorá vám na území celého Slovenska umožní vyberať si peniaze zo siete bankomatov a realizovať bezhotovostné nákupy. Ak máte medzinárodnú platobnú kartu, k svojim peniazom na účte sa dostanete aj v zahraničí a takisto je v zahraničí možné kartou zaplatiť, kedy často dosiahnete výhodnejší kurz a neplatíte žiadne poplatky. Podstatné je tiež, že hotovosť nemusíte nosiť pri sebe (obmedzí sa tak riziko, že peniaze stratíte alebo vám ich odcudzia). Bankomat možno výhodne využiť aj na dobíjanie si kreditu na mobil. Platobné karty, vydávané k študentským účtom nemožno však použiť na platby cez internet. Karty, ktoré spájajú funkcie platobnej karty a výhod medzinárodného študentského preukazu vám na Slovensku, ale aj v zahraničí umožnia využívať rad zliav, či už na ubytovanie, v obchodoch, kinách, na vstupnom na rôznych akciách a pod. Osobitou výhodou účtov pre mladých sú zvýhodnené vyššie úročenie vkladov a tiež mnohé služby sú poskytované zadarmo.
Nie všetky peniaze miniete za mesiac a tak je efektívne nechať svoje peniaze zhodniť vyššou úrokovou sadzbou ako je sadzba bežného účtu. Je dobré porozmýšlať nad nejakým sporením a zriadením napríklad termínovaného účtu. Jednou z možností je využiť formu podúčtu k osobnému účtu. Termínované účty majú svoju dobu viazanosti, kedy nesmiete s peňažnými prostriedkami manipulovať. Je možné zvoliť si túto dobu, resp. vybrať si z ponúkaných produktov. Pri podúčtoch zriadených k osobnému účtu je zvyčajne doba viazanosti jeden mesiac. Samozrejme, že ponúkané produkty sa viac, či menej líšia v každej banke. Ak si zvolíte formu sporenia zavedením si termínovaného účtu, môžete napríklad každý mesiac odvádzať určitú, vami určenú čiastku na tento účet.
ZAVEDENIE ÚČTU
Zriadenie účtu je možné osobne priamo v banke, resp. pobočkách, či kontaktných miestach banky. Potrebujete samozrejme svoj občiansky preukaz a niektoré banky vyžadujú rôzne prvý vklad v určitej výške. Pohybuje sa v rozmedzí od 200 do 500 Sk. Zvyčajne je potom tento minimálny prvý vklad aj požadovaným minimálnym zostatkom na účte, teda minimum peňazí, ktoré na účte po celú dobu jeho existencie musíte mať. Účet zriaďujete na základe Zmluvy o osobnom účte a od podania žiadosti do reálneho fungovania účtu je zvyčajne mesačná čakacia doba.
Majiteľom účtu je vždy jedna osoba, ktorá však môže na podpisovom vzore k účtu splnomocniť na disponovanie s účtom ďalšie osoby (zvyčajne je ich počet maximálne tri, môžu to byť rodičia, súrodenci a ktokoľvek iný). Dôležitou poznámkou je, že osoby do nadobudnutia svojej plnoletosti sú zastúpenné rodičom, resp. zákonnym zástupcom. Na váš vklad sa vzťahuje právna ochrana na základe Zákona o ochrane vkladov a to do výšky tridsaťnásobku priemernej mesačnej mzdy.
POPLATKY A ÚROKY
Poplatky a úroky sú individuálne pre každú banku samostatne. My vám prinášame len ilustračné informácie. Účty pre mladých sú v podstatnej miere zvýhodňované. Sú úročené o čosi vyššou úrokovou sadzbou a niektoré poplatky sú znížené, často aj odpustené. Ilustračne uvádzame služby, ktoré sú zvyčajne poskytované zdarma: výpis účtu, vedenie účtu, zriadenie, zmeny alebo zrušenie trvalého príkazu, vydanie platobnej karty, pri niektorých druhoch platobných kariet - 50 percentná zľava zo stanovenej ceny. Čo sa týka úrokov, závisí to od objemu peňažných prostriedkov a od doby ich viazania (napr. pri termínovaných účtoch) ale zhruba je to pre bežný účet: 0,25 až 1,00 percent za rok a pri termínovaných účtoch je to interval 3,00 až 4,00 percent za rok. Pripísané úroky sú zdaňované 15 percentnou sadzbou dane (daň odvádza banka).
Autor: Marianna Mazáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.