jeden štát, môže mať opačný efekt a viesť k ich rozdeleniu. Včera to vyhlásil minister zahraničných vecí SČH Goran Svilanovič. Svilanovič hovoril o mesiacoch márnych snáh o harmonizáciu ekonomík Srbska a Čiernej Hory
EÚ zohrala kľúčovú rolu pri rokovaniach o transformácii Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR), ktoré vo februári viedli k vzniku SČH - voľnej únie, v rámci ktorej sú balkánske republiky takmer nezávislými štátmi spojené minimálnymi spoločnými orgánmi. Cieľom EÚ bolo stlmiť separatistické snahy Čiernej Hory, ktoré sa objavili koncom 90. rokov a ktorými sa Podgorica okrem iného snažila vyhnúť negatívnym dôsledkom medzinárodnej izolácie vtedajšieho belehradského režimu Slobodana Miloševiča.
Západ sa totiž obáva, že vznik nových štátnych hraníc by mohol na výbušnom Balkáne vyvolať dominový efekt a destabilizovať región poznačený vojnami z 90. rokov. "Medzi Belehradom a Bruselom sa objavujú nedorozumenia," povedal Svilanovič pre rozhlasovú stanicu B92. Minister sa posťažoval, že EÚ "nechce uznať svojráznosť" voľného zväzku a "trvá na tom, že budeme fungovať ako ktorýkoľvek iný štát a na tom, že musíme mať spoločný trh".
Srbsko a Čiernu Horu spája len spoločná obrana a zahraničná politika. Obe republiky majú vlastné vlády, rozpočty, meny a centrálne banky. Európskou úniou sprostredkovaná dohoda umožňuje rozdelenie únie až po uplynutí troch rokov. "EÚ môže naďalej trvať na úplnej harmonizácii našich ekonomík, alebo akceptovať našu požiadavku, aby bol proces asociácie prispôsobený našim špecifickým okolnostiam. Treťou možnosťou je úplné oddelenie," povedal Svilanovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.