Michal FRIŠ & Tomáš SZMRECSÁNYI
Bratislava - Vládnu koalíciu čakajú dramatické týždne. Premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý zvykne byť vo svojich vyhláseniach opatrný, včera prvý raz verejne priznal, že počíta s možnosťou odchodu ANO z koalície.
"Jeseň naplno ukáže, či pán Rusko a ANO si želá zostať naďalej vo vládnej koalícii, alebo to bude opačne," povedal Dzurinda.
V septembri bude parlament hlasovať o interrupciách, o odvolaní vicepremiéra Csákyho a o vatikánskej zmluve.
Zákon o interrupciách z dielne ANO, ktorý bol odpoveďou na podanie KDH na Ústavný súd, prešiel s pomocou opozície. Prezident Schuster ho vrátil parlamentu, ktorý o ňom bude opäť hlasovať. Dzurinda povedal, že "záleží na ANO, pre akú politiku sa rozhodne".
Pavol Rusko odmieta ustúpiť. "Ak si premiér pod rozhodnutím predstavuje zmenu názoru na hlasovanie o interrupciách alebo na vatikánsku zmluvu, tak sa veľmi mýli. Svoj názor nezmeníme a nenecháme sa zastrašiť," povedal.
Dzurinda ho včera nepriamo určil za jediného pôvodcu koaličnej krízy. Jeho slová preto potešili predstaviteľov KDH, s ktorými má Rusko dlhotrvajúci spor.
"Premiér v podstate konštatoval, že KDH dodržiava dohody. Oceňujeme prístup pána premiéra, ktorý nám dáva za pravdu," povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik.
Podobne vidí situáciu aj SMK.
"ANO nehrala fair play," povedal podpredseda maďarskej koalície Gyula Bárdos.
Po včerajších Dzurindových slovách situácia opäť vyzerá tak, že tri koaličné strany stoja proti Ruskovi.
"Veľmi veľa záleží na súdržnosti SDKÚ, SMK a KDH," povedal Dzurinda.
Minárik dodal: "Nie tri strany stoja proti Ruskovi, ale Rusko proti trom stranám."
Ruska neprekvapilo, že sa Dzurinda zastal kresťanských demokratov.
"Vždy existovalo spojenie KDH a SDKÚ proti nám. Cítime sa v tejto koalícii ako niekto, kto je braný do úvahy len preto, aby ostatní mohli vládnuť."
Ostatné strany ho obviňujú, že hrá s opozíciou. Spojil sa s ňou pri hlasovaní o interrupciách, nedávno sa dokonca stretol na večeri s lídrom Smeru Robertom Ficom.
"Vieme, ako dopadli politické strany, ktoré chceli byť aj vo vláde, aj v opozícii," povedal Dzurinda.
Jeho tvrdé slová voči ANO kontrastovali s pochvalou, ktorú udelil opozičným stranám HZDS a Ľudovej únii. Tvrdí, že medzi SDKÚ a týmito stranami cítiť "novú kvalitu vzťahov". Odborníci predpokladajú, že Dzurinda si pripravuje pôdu pre situáciu, že ANO z koalície odíde a vláda bude potrebovať v parlamente podporu. Včera sám povedal, že "každý zodpovedný politik premýšľa, konzultuje a pripravuje sa na rôzne alternatívy".
"Dzurinda naznačil, že rôzne varianty sú pripravené. Je to varovanie pre ANO: my sa budeme vedieť dohodnúť aj s inými. Je to na vás," povedal sociológ Michal Vašečka.
Podľa neho je zmena vzťahov medzi vládou a týmito dvoma stranami viditeľná už dlhšie.
"HZDS a Ľudová únia vládu prakticky nekritizujú, ale premiér túto zmenu doteraz takto jasne nepomenoval."
Koaličná rada, ktorá sa bude krízou zaoberať, zasadne 19. augusta. Mnohí politici sú však rozhorčení, že ju nikto nezvolal skôr.
"Celá koalícia je vinná, že doteraz na najvyššej úrovni o týchto otázkach nerokovala," povedal Bárdoš.
"Premiér jedným dychom hovoril, že je potrebné komunikovať a obrusovať hrany, a pritom nikdy sám z vlastnej iniciatívy nezvolal stretnutie mimo rámca koaličnej rady," povedal Rusko. "Ak to nepovažuje za potrebné, nech to aspoň povie, a nech nehovorí na tlačovke jedno a v praktickom živote druhé."
Dzurinda si však nemyslí, že vzťahy napraví jedno večerné stretnutie.
"Nemôžeme to brať tak, že máme vytiahnuť hrubé múry, tak ich neťahajme v septembri, ale v auguste, keď je teplejšie a budovu dokončíme skôr."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.