stretnutí s novinármi, vyvolali na politickej scéne skôr negatívne reakcie. Politici nechápu, prečo Dzurinda čaká, keď vie, kto robí zle.
"Dokedy chce čakať? Pokiaľ to škodí inému, tak som spokojný, a pokiaľ to zas bude škodiť mne, tak už nie?" pýta sa Ľubomír Lintner, podpredseda ANO.
Hovorca premiéra Martin Maruška nemal informácie, že by sa Dzurinda v tejto veci obrátil na ministra vnútra Vladimíra Palka alebo na Generálnu prokuratúru. Pripomenul však jeho slová, že keď bude mať dostatok dôkazov, potom bude konať. O ničom nevedia ani na tlačovom oddelení rezortu vnútra. Palko je na dovolenke a predtým zase bol na dovolenke premiér.
Zdá sa, že premiér o celej záležitosti mlčal aj pred svojimi koaličnými partnermi. Podpredseda KDH Pavol Minárik: "Pokiaľ viem, neinformoval o tom."
Dzurinda povedal, že "istá skupinka" stojí za kauzami, ako sú "vláčiky, Badžgoň a iné veci". Minister dopravy Jozef Macejko za SDKÚ už prišiel pre škandál okolo konkurzu na nákup 35 ľahkých železničných súprav o funkciu a v tejto kauze už čelí aj obvineniu.
Šéf bezpečnostného výboru Róbert Kaliňák (Smer) upozornil, že tieto kauzy vyšli na povrch na základe pravdy. "Poďme bojovať proti korupcii a nie pátrať, kto to vyniesol na povrch," vyzval. Nevie o tom, že by sa nejaká skupina ľudí zaoberala tým, ako "diskreditovať okolie Dzurindu". Podobne nevie o "istej skupinke" ani Viliam Soboňa, šéf výboru na kontrolu činnosti SIS.
Lintner si myslí, že Dzurinda by mal skôr vysvetliť podozrenia, ktoré s kauzami súviseli a týkali sa ľudí okolo SDKÚ. "Pri kauzách Dzurinda vždy argumentuje, že ide o nejakú mafiu alebo novinársku mafiu. Ak vie, že funguje skupina, ktorá podľa neho rozširuje dezinformácie, tak by mal z titulu svojej funkcie urobiť všetko preto, aby táto skupina prestala pôsobiť," povedal.
Člen parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Ladislav Polka z ĽÚ je šokovaný, že premiér vie o nelegálnej činnosti, ale vo veci ešte nekonal. "Na zabezpečenie dôkazov sú tu orgány činné v trestnom konaní a nie predseda vlády. Ak tu existujú takéto skupinky, ktoré môžu pôsobiť aj s vedomím premiéra, tak to je tragédia pre štát."
MEDZITITUL: SIS premiéra informuje o "závadových skupinách"
Premiér Dzurinda pripísal činnosti bývalých eštebákov, ktorí už vraj museli opustiť rady SIS, aj údajnú diskreditačnú kampaň v britskom magazíne Jane's Intelligence Digest.
SIS po nástupe nového riaditeľa služby Ladislava Pittnera vraj opustilo niekoľko desiatok pracovníkov práve pre svoju eštebácku minulosť.
"Každý príslušník SIS, ktorý opúšťa služobný pomer, je zaviazaný zachovávať mlčanlivosť," povedal hovorca SIS Vladimír Šimko. SIS však nesleduje každého bývalého člena služby. "To by museli podozrievať každého, že bude pracovať proti záujmom štátu či SIS," tvrdí Šimko.
SIS monitoruje podľa Šimka činnosť rôznych "závadových skupín". Pokiaľ sa v nich objaví bývalý príslušník SIS, zabezpečí vraj jeho trestné stíhanie. "Veľmi iniciatívne pracuje aj kontrarozviedka," dodal.
Premiér údajne vie o ľuďoch, ktorí majú škodiť Slovensku. Informácie dostáva od SIS. "Môže sa stať, že za jeden týždeň ich dostane desať-dvadsať, potom sa môže stať, že dva týždne nedostane nič," povedal Šimko.
Prvé kritické články v britskom renomovanom magazíne sa objavili koncom minulého roka a týkali sa činnosti SIS pod vedením bývalého riaditeľa Vladimíra Mitra. Vo veci už konali aj slovenské orgány. SIS, ktorá dnes podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre najnovšie články, nemá informáciu z prokuratúry o výsledkoch minuloročného vyšetrovania.
Autor: Tomáš SMRECSÁNYI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.