dôkazy, že choroba sa šíri z jedného človeka na druhého. Generálporučík James Peake, hlavný vojenský lekár americkej armády, minulý týždeň poslal dva tímy vyšetrovateľov, aby určili príčinu tohto záhadného ochorenia.
Od 1. marca zaznamenali medzi vojakmi USA nasadenými v Iraku a Afganistane vyše 100 prípadov. Najvážnejšie sa nakazilo 15 vojakov - 14 mužov a jedna žena. Po napojení na dýchací prístroj dvaja z nich zomreli, jeden v júni a jeden v júli. Obaja slúžili v Iraku a výsledky pitvy by mali byť známe do 10 dní. Podľa Pentagónu, ktorý výskyt ochorenia potvrdil, sa 10 prípadov vyskytlo v Iraku, zvyšné v Kuvajte, Katare a Uzbekistane.
Vyšetrovacie tímy, usilujúce sa nájsť nejakú súvislosť medzi jednotlivými prípadmi, zistili, že dva z pätnástich prípadov spôsobil streptococcus bacterium, ktorý je najbežnejšou príčinou bakteriálneho zápalu pľúc. Obaja pacienti sa však vyliečili, informoval plukovník Robert DeFraites, šéf preventívnej medicíny z úradu hlavného vojenského lekára americkej armády. Presná príčina ďalších prípadov zatiaľ nie je známa, podarilo sa však zúžiť pole možných pôvodcov. Keďže k výskytu ochorenia došlo v rôznom čase, na rôznych miestach a v rôznych vojenských jednotkách, niet žiadneho dôkazu, že by jednotlivé prípady spolu súviseli tak, že sa mohli rozšíriť prenosom z človeka na človeka, podotkol DeFraites. Zápal pľúc je vážne infekčné ochorenie, pri ktorom sa pľúcne vaky naplnia hnisom a ďalšími tekutinami a ich zmes s kyslíkom potom preniká do krvného riečiska. Známych je vyše 30 príčin, ktoré môžu viesť k tomuto ochoreniu. Medzi infekčné príčiny patria baktérie, vírusy, parazity a huby. Neinfekčnými príčinami zápalu pľúc sú chemické a environmentálne podmienky prostredia, ako je prach, kovy či dym. Armáda USA predbežne vylučuje, že by príčinou ochorenia jej vojakov mohli byť biochemické zbrane, pretože sa nenašli žiadne dôkazy o prítomností zbraní s antraxom, kiahňami či inými bio-látkami. Lekári dokonca preskúmali aj baktérie spôsobujúce legionársku chorobu i vírus vedúci k najnovšiemu smrteľnému ochoreniu SARS, no podľa ich zistení sa ani jeden nejaví ako príčina záhadnej pneumónie amerických vojakov. Medzi možnými kandidátmi vedci zvažujú neinfekčné príčiny ako prach, ktorého výskyt je v postihnutej oblasti hojný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.