Real. Oznámili to včera nemocničné zdroje. Počet ľudí, ktorí skonali na následky vysokých teplôt v Španielsku od minulého týždňa, sa tým zvýšil na 13. Jedenásti zomreli v regióne Andalúzia na juhu krajiny, kde teploty presahovali 40 stupňov Celzia. V uvedenom regióne je asi 30 ďalších ľudí hospitalizovaných, päť z nich je v kritickom stave.
Zdá sa, že týždeň trvajúca vlna horúčav ako by opadala. Národný meteorologický ústav (INM) zaznamenal mierny pokles teplôt. Vysoké teploty v uplynulých týždňoch viedli k zvýšeniu predaja ventilátorov a klimatizačných zariadení. Za jún a júl sa predaj týchto prístrojov zvýšil o 64 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Tohtoročné leto je oveľa teplejšie ako vlaňajšie.
Požiare v Taliansku zúria ďalej
Janov (TASR) - Podpaľači, vlna horúčav a pretrvávajúce sucho napomáhajú šíreniu lesných požiarov v Taliansku. Prírodný živel pritom ohrozuje čoraz viac populárnych turistických destilácií. Situácia je i naďalej kritická v Ligúrii. Takmer pred bránami prístavného Janova bojujú požiarnici s lietadlami proti plameňom, ktoré pohltili borovicový les. Mesto je sčasti začmudené popolom a dymom. Miestna polícia kontroluje všetky prístupové cesty k lesom, pretože sa domnieva, že požiare boli založené. V turistickom stredisku Forte dei Marmi ležiacom na pobreží Ligúrie museli tamojšie úrady pristúpiť k evakuácii viacerých domov. Požiar sa však rozširuje aj na ostrove Elba, kde vypukli požiare v blízkosti dedinky Campo nell´Elba. Plamene už pohltili približne sto hektárov lesa a ohrozujú aj niekoľko budov. Požiare registrujú aj na pobreží Toskánska. V Dolomitoch zaregistrovali smrť nemeckého a talianskeho turistu, ktorí v dôsledku horúčav dostali infarkt. Takmer celé Taliansko trápia 40-stupňové teploty, pričom podľa meteorológov bude toto počasie pretrvávať aj naďalej. Na celom území Talianska hlásili od pondelka 116 požiarov. Podľa odhadov odborníkov ich však často založili nezamestnaní, ktorí dúfajú, že si zarobia pri výpomoci požiarnikom. Podpaľačom však "výdatne sekundujú" aj nárazové silné vetry a extrémne vysoké teploty.
Švajčiarsko: zdeformované koľajnice
Brusel/Viedeň/Bern (TASR) - Dvadsaťštyri ľudí museli v utorok v Belgicku previezť do nemocnice kvôli horúčavám. Vo vlaku, ktorým sa viezli z mesta Blankenberg do Neerpeltu totiž klimatizácia nefungovala a kvôli ich skolabovaniu musel vlak dokonca dvakrát neplánovane stáť. Väčšina z nich už nemocnicu opustila a belgická železničná spoločnosť prisľúbila prípad prešetriť. Rekordné horúčavy neprinášajú v Rakúsku zisk len predavačom plaviek a zmrzliny. Tlačová agentúra APA uskutočnila prieskum v predajniach vo Viedni a jej okolí a zistila, že zárobkovo sú v týchto horúcich dňoch mimoriadne úspešné aj obchody s ventilátormi a klimatizáciou. Veľké horúčavy v utorok zapríčinili deformáciu koľají v švajčiarskom kantóne Zug medzi mestami Cham a Rotkreuz. Železničná preprava na trase Luzern-Zürich bola prerušená.
Teplo ohrozuje aj hraničný terminál
Varšava (TASR) - Poľskí colníci sú v súčasnosti takmer bezbranní voči pašerákom a podvodníkom prechádzajúcim cez poľsko-ukrajinské hranice. V dôsledku nadmerných teplôt totiž na železničnom hraničnom prechode Przemysl nefunguje terminál s röntgenovými lúčmi určený na kontrolu batožiny. Budova colnice, ako aj jej pracovníci v týchto dňoch čelia 40-stupňovým horúčavám a aj napriek zabudovanej klimatizácii terminál nefunguje v teplotách nad 32 stupňov Celzia. Podľa poľskej tlačovej agentúry PAP sa zatiaľ nenašli finančné prostriedky na odstránenie tohto problému a colníkom neostáva nič iné, ako vyčkať koniec horúčav.
Na severe trpia viac ľudia ako zvieratá
Štokholm (TASR) - Vlna horúčav, ktorá v týchto dňoch zachvátila aj Švédsko, spôsobila losom žijúcim na severe Európy oveľa menej problémov ako poľovníkom. Podľa informácií hovorcu švédskeho poľovníckeho združenia Henrika Falka zvládajú mohutní "králi lesov" problémy, súvisiace s vysokými teplotami spravidla úplne suverénne. Len staré a choré zvieratá si hľadajú namáhavejšie miesta v tieni a pri výdatnejších vodných zdrojoch. Na rozdiel od losov sú však letné horúčavy postrachom pre švédskych poľovníkov. Nezvyčajne vysoké teploty totiž ohrozujú začiatok poľovníckej sezóny, ktorý pripadá na prvé septembrové dni. "Teplota 27-28 stupňov je únavná v prvom rade pre psov, radosť z nej však nemajú ani poľovníci," tvrdí Falk. Kvôli horúčavám, panujúcim v posledných rokoch aj v čase neskorého leta, muselo poľovnícke združenie posunúť začiatok lovu na mnohých miestach naneskôr. Jedným z dôvodov bola ja skutočnosť, že mäso ulovených losov sa začína v teple rozkladať rýchlejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.