Digest. Premiér Mikuláš Dzurinda len pred pár dňami vyhlásil, že aj tento článok podobne ako tie z minulého roka majú na svedomí bývalí eštébáci, ktorí museli opustiť SIS.
V článku sa okrem iného tvrdí, že v SIS aj po nástupe Ladislava Pittnera za riaditeľa pracuje veľa príslušníkov bývalej ŠtB a ľudia prepojení na ruské a ukrajinské tajné služby.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že ide o útok na štátny orgán a že tvrdenia v článku sú nepravdivé. Po nástupe Pittnera odišlo vraj zo SIS niekoľko desiatok bývalých eštébákov. Podanie oznámenia bolo pridelené riaditeľovi úradu špeciálneho prokurátora.
SIS dala podnet na prokuratúru za články v tom istom magazíne už v januári tohto roka, ale podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela je vyšetrovanie ešte stále na začiatku.
Prokuratúra požiadala o pomoc kolegov v Česku, aby českého redaktora článkov vypočuli. Odpoveď neprišla.
"Požiadanie o právnu pomoc do cudziny je veľmi zložitá záležitosť," povedal Hanzel. Prípadné súdne konanie je podľa neho ďaleko, lebo nevie, "či sa ešte podarí niekoho usvedčiť".
Ak sa spácha trestný čin v cudzine, ale jeho dôsledky sú na Slovensku, slovenské orgány si môžu teoreticky cudzieho štátneho príslušníka vyžiadať.
"Nijaký štát nám ho však nedá," podotkol generálny prokurátor.
Šéf parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Viliam Soboňa si nemyslí, že trestné oznámenie niečo vyrieši.
"Myslím si, že problémy SIS existujú bez ohľadu na to, či zahraničné médiá uverejnili niečo, alebo nie," vyhlásil pre TASR.
Na budúci týždeň by sa mal situáciou v SIS vrátane nelegálneho odpočúvania denníka SME príslušníkmi tajnej služby zaoberať výbor na kontrolu činnosti SIS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.