dňoch brezivosti, váži 100 kilogramov a je zdravé. Talianskym genetikom z Laboratória pre reproduktívnu technológiu v Cremone sa podarila aj ďalšia premiéra: Prvýkrát sa stalo, že zviera, ktoré poslúžilo ako genetická predloha, klonovaného potomka aj vynosilo. Žriebä dostalo meno po gréckom bohovi Prométeovi, ktorý bohom ukradol oheň a dal ho ľuďom.
Prometea sa narodila dva týždne po tom, čo americkí vedci z University of Idaho vyklonovali prvého z troch mulov. Metodika klonovania však bola v obidvoch prípadoch rozdielna. Každý z troch mulov sa vyvinul z jedného embrya, ktoré bolo klonované v laboratóriu. Embryo vzniklo prirodzenou cestou, teda spárením somára a kobyly.
Tím Lazzara Spallazaniho postupoval tak, že DNA kožných buniek matky vložil do vajíčok, z ktorých bolo predtým odstránené jadro. Tieto embryá sa potom implantovali do kobýl, ktoré boli darcom kožných buniek. Iba jedna kobyla embryá prijala a vynosila ich vo svojej maternici. Talianski vedci použili celkom 841 vajíčok odobratých zo zdochlín v jednom bitúnku, z ktorých sa však iba 22 začalo deliť. V troch zo štyroch prípadov kobyly potratili, len Prometea sa narodila normálne a bez cudzej pomoci.
Testy DNA dokázali, že po genetickej stránke je úplne identická so svojou matkou. Klonovaním koní bude možná reprodukcia cenných závodných koní a záchrana ohrozených druhov pred vyhynutím, povedal Cesare Galli, riaditeľ laboratória v Cremone. Výskumníci z Cremony predbehli svojich kolegov z inštitútu A&M v americkom štáte Texas. Jeho riaditeľka Katrin Hinrichsová nedávno avizovala narodenie klonovaného koňa v polovici novembra.
Autor: Cremona (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.