septembra. Počet úmrtí v dôsledku extrémnych teplôt alebo požiarov dosiahol do stredy večera číslo 37.
Belgický kráľovský meteorologický inštitút včera očakával, že teploty sa v krajine vyšplhajú na 40 stupňov Celzia, čo bola vôbec najvyššia teplota, akú kedy predpovedal od svojho založenia v roku 1833.
Meteorológovia z talianskeho štátneho výskumného centra CNR uviedli, že tohtoročná vlna horúčav sa zaradila medzi päť najhorších za posledných 150 rokov a s najväčšou pravdepodobnosťou pretrvá až do septembra. Za neľútostne horúce leto na európskom kontinente však môže aj intenzívna monzúnová aktivita v Afrike južne od Sahary. Podľa meteorológov Európu skôr zasiahol horúci vzduch z Afriky, ako zvyčajný typ počasia z Atlantiku.
Teplotné rekordy počas uplynulých dní padali v niekoľkých francúzskych mestách a v Londýne, kde sa dokonca prijímali stávky.
Horúce a tak troch bláznivé leto a predstavivosť britských novinárov, ktorí skúšajú, aký vplyv má súčasná vlna tropických horúčav na bežný život, nepozná zrejme hraníc. Reportér Guardianu sa napríklad pokúsil v stredu, keď Londýn zažil doposiaľ vôbec najteplejší deň v histórii, usmažiť volské oko na streche čierneho taxíka. Teplota na slnku však dosiahla "len" 85 stupňov Celzia a vajce na karosérii iba na krajoch zbelelo. "Tak možno zajtra," skonštatovala vodička taxíka, keď zotrela vaječnú hmotu
Požiare zase zaregistrovali v Chorvátsku, Grécku, Španielsku, Portugalsku a Francúzsku.
Horúca vlna má na svedomí aj rôzne zákazy a úkazy. Obyvateľom chorvátskeho ostrova Pag zakázali umývať autá, polievať záhrady alebo sa sprchovať na pláži.
Približne stovke zo 47 000 fanúšikov futbalového tímu Ajax Amsterdam, ktorí prišli na deň otvorených dverí do svojho obľúbeného klubu, museli podať prvú pomoc kvôli dehydratácii a prehriatiu.
Concord britských aerolínií British Airways si musel v stredu urobiť neplánovane prestávku v Kanade, pretože horúci vzduch s horúcim tlakom si vyžiadali väčšiu spotrebu paliva. Vlaky v Británii premávajú o čosi pomalšie, pretože vzniká zvýšené riziko deformácie koľají. V nemocnici vo východnej časti Belgicka sa rozhodli dávať pacientom zdarma zmrzlinu dvakrát denne. Spoločnosti prenajímajúce lode a kajaky trpia tiež, pretože na niekoľkých riekach zakázali tento šport kvôli nízkym hladinám vôd.
Hladina Dunaja v niektorých oblastiach na Balkáne klesla tak nízko, že je možné vidieť vraky lodí z druhej svetovej vojny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.