originály olejomalieb, vkusne môže pôsobiť aj pekná reprodukcia alebo zarámovaná kresba či spomienková fotografia. Zavesiť obraz na stenu však neznamená len vedieš pribiť klinec alebo správne navŕtať dieru do panela pre hmoždinku, do ktorej dáme skrutku.
Vešanie obrazov v byte má svoje zásady, ktoré zväčša podvedome dodržiavame, no nezaškodí si o nich pohovoriť podrobnejšie.
Ak chceme, aby bol obraz ozdobou nášho príbytku, nemôžeme ho zavesiť bez rozmyslu na ľubovoľné miesto. Stena tvorí rámec celého obrazu. Túto skutočnosť si musíme uvedomiť ako prvú. Nielen farba steny, prípadne vzor tapety, ale aj rozmiestnenie nábytku pozdĺž stien, jeho veľkosť, farba a tvar sú činitele, majúce bezprostredný vplyv na rozmiestnenie a veľkosť obrazov.
Môžeme sa rozhodnúť pre viacero riešení, pričom krajné varianty sú vyvážená symetria (obr. 1) a zámerne vyvolané asymetrické napätie(obr. 2).
Pre vešanie obrazov platí niekoľko pravidiel, ktoré nám môžu pomôcť. Dôležitou zásadou je primeraná výška. Ideálne je, ak je stred obrazu vo výške očí. V predsieni napríklad umiestnime obraz do výšky stojacej osoby, v obývačke môže byť o niečo nižšie, aby sme ho dobre videli aj posediačky.
Pozadie obrazov má byť čo najpokojnejšie. Preto je ideélnou neutrálna biela stena bez vzorov. Neznamená to však, žeby farebné steny boli nevhodné. Niekedy však treba hľadať kompromisné riešenie. Farba steny nesmie svojím účinkom prehlušiť alebo trieštiť dojem z obrazu. Najvhodnejšie sú jemné farby, ktoré zvýrazňujú farebné ladenie obrazu. Ak má stena rovnaký tón ako ten, ktorý prevláda na obraze, ten na stene zaniká. Pri grafikách pôsobí odvážne no zaujímavo čierna stena, ktorá pri skupine obrázkov plní funkciu pasparty a dá jednotlivým prvkom dostatočne vyniknúť.
Široké pasparty a výrazné rámy môžu oddeliť obraz od menej vhodného pozadia. Aj tu však platia určité obmedzenia. Toto riešenie sa hodí pre obrazy s pokojným obsahom, grafiky, akvarely a pod. Dynamické a výrazné oleje vyniknú predsa len viac na neutrálnom pozadí.
Obrazy ba sa mali vhodne dopĺňať s nábytkom. Ide predovšetkým o výber rámov, ktoré korešpondujú s nosnými prvkami nábytku a s jeho farbou. Symetrické usporiadanie nábytku vyžaduje aj symetrické usporiadanie obrazov a naopak.
Ak dávame na jednu stenu viac menších obrázkov v rôznych rámoch, môžeme ich usporiadať do uzavretých tvarov, pričom aj vnútorne sa snažíme o súvsťažné usporiadanie línií (obr. 3).
V byte s panelovými stenami nemusíme pre každý obraz zvlášť vŕtať dieru. Stačí pod stropom umiestniť lištu, farebne zhodnú so stenou, z ktorj spustíme rybárske vlasce. Na ne vešiame obrazy v potrebnej výške. Vlasce sú dosť silné, aby uniesli aj viac obrazov pod sebou.
Na jednej stene nezvykneme kombinovať rôzne druhy obrazov, napríklad ak na dominantnú stenu zavesíme veľký olej, nebudeme vedľa vešať grafický list alebo fotografiu v pasparte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.