odpovede:
Vrchná vrstva - pokožka alebo epidermis, je tenká. Na dlaniach ani na chodidlách, kde je najhrubšia nemá viac než 1 milimeter. Epidermis obsahuje keratín, z ktorého vznikajú vlasy, fúzy a nechty. Pod pokožkou je škára (dermis) štyri až päťkrát hrubšia a je tvorená najmä pevnými a pružnými kalogénovými vláknami a tukom. Viete, že fajčiari majú celkovo tenšiu kožu než nefajčiari a že najtenšia koža je na očných viečkach?
Rôzne farby pleti spôsobuje melanín, ktorý sa vytvára v epiderme. Eumelanín vytvára odtiene čiernej a hnedej a tzv. feomelanín má na svedomí rusovlasých.
Husacia koža, t. j. drobné hrbolčeky vznikajú, keď sa vztýčia chĺpky, teda husacia koža je dôkazom, že máme chĺpky takmer všade - okrem pier, dlaní a chodidiel - aj keď jemné a takmer neviditeľné. V súčasnosti už husacia koža pre nás veľa neznamená na rozdiel od našich huňatých predkov, ktorých izolačná vrstva zo zježených chlpov účinne chránila pred chladom.
Ako dlho trvá, kým sa koža vymení? Nová vrstva kožných buniek sa vytvára delením na spodnej strane pokožky, čo sa deje najmä v noci, asi medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno. V tom čase má telo pokoj a teda dosť času a energie. Počas cyklu, ktorý trvá asi 27 dní, sa potom nové bunky posúvajú stále vyššie a bližšie k pokožke. Úplne na povrch sa však nedostanú, tam zostáva zrohovatená vrstva starých odumretých buniek, ktoré chránia živé bunky, uložené hlbšie.
Autor: Pripravila: Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.