rizikám, ako je morská sasanka, ježovky s ich pichliačmi, nehovoriac o prudkom slnku. Dovolenka s malým dieťaťom kladie veľké nároky na dospelých - už len v tom, že dieťa musí mať určitý komfort bývania a hygieny, pravidelný denný režim, primeranú stravu. Rodičia by mali byť opatrní aj počas pobytu na pláži.
Chráňte deti pred morskými ježkami. Mali by mať na kúpanie v mori špeciálnu obuv, ktorá ich ochráni pred ostrejšími kamienkami a pichliačmi. Ak sa dieťaťu zabodne pichliač do nohy, vyberte mu ho pinzetou, poranené miesto vydenzifikujte a dobre obviažte sterilným obväzom.
Krásne a nebezpečné sasanky spôsobia veľké opuchliny. Ak sa dieťa dotkne sasanky a potom si rukou chytí ústa, pery sa mu môžu niekoľkonásobne zväčšiť od opuchliny. Preto sa treba pripraviť vhodnou masťou aj na takýto prípad. A nejde iba o sasanky. Morská flóra a fauna nie je taká nevinná. Dotyk s ňou môže vyvolať aj alergickú reakciu. Začervenanie je ešte ten lepší prípad. Poinformujte sa pred odcestovaním u detského lekára o možných rizikách.
Podobanie a poštípanie menej známym hmyzom: úplne malé dieťa by mala chrániť pred dotieravým hmyzom moskytiéra. Nezabudnite na repelenty. Akékoľvek pobodanie hmyzom môže u zvlášť citlivého dieťaťa viesť k alergickým reakciám.
Ochrana pred prudkým slnkom: deti majú oveľa citlivejšiu pokožku než dospelí a preto potrebujú opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom. Okrem toho treba dieťaťu obliecť bavlnené tričko a chrániť ho tak pred spálením najmä ramien. Klobúčik, čiapka, to sú nevyhnutnosti proti úpalu.
Dostatok tekutín a ich pravidelné pitie zabráni dehydratácii. Najmä ak sa vyberiete do extrémnych teplotných pásiem a nebodaj na Saharu džípom, aby si váš potomok mohol posedieť na ťave, nedávajte deťom ľadovo studenú vodu ani sladené nápoje. Namiesto coly, fanty, mirindy a iných "lepkavých" nápojov sa zabezpečte balenou vodou. Ani sa nepokúšajte dať dieťaťu piť tamojšiu vodu, hoci by vyvierala v oáze rovno zo skaly. V Tunisku, v Egypte môžu deti, rovnako ako dospelí, dostať hnačky. Verte, proti nim naše lieky ako Endiaron, živočíšne uhlie a iné veľmi neúčinkujú. Treba sa v takom prípade obrátiť na lekára. Samozrejme, že budete poistení, aj proti takýmto rizikám. To, či zaplatíte lekárovi, dostanete v prepočte po návrate domov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.