prvý a tretí víkend v mesiaci od 8.00 hod. v sobotu do 18.00 hod. v nedeľu. Matka od začiatku nerešpektovala túto súdnu úpravu styku, pretože syna mi odovzdávala v sobotu najskôr okolo obeda, alebo neskôr. V poslednom období sa však stalo pravidlom, že mi dieťa už neodovzdáva vôbec a odchádza s ním na celý víkend k rodičom na vidiek alebo k svojmu priateľovi do iného mesta. Podávam návrh na výkon rozhodnutia na súd, avšak som dosť skeptický a pochybujem, že pri súčasnej právnej úprave súd bývalú manželku prinúti dávať mi dieťa podľa úpravy v rozvodovom rozsudku.
Zn.: Matka nedá dieťa?
Odpoveď: Je pravdou, že niektoré zlomyseľné matky, ktoré po rozvode manželstva mienia brániť v styku im zvereného dieťaťa s otcom, často vymýšľajú, ako tento styk komplikovať. Odhovárajú dieťa do stretávania s otcom, "naprogramujú" jeho ochorenie na termín styku, alebo jednoducho súdnu úpravu styku nerešpektujú, ako je to v danom prípade. Neuvedomujú si pritom, že maria tak predovšetkým prirodzené právo dieťaťa stretávať sa s odchádzajúcim otcom, že udržiavanie kontaktov s otcom je potrebné aj pre zdravý fyzický a duševný vývoj dieťaťa. Rozvodom totiž zaniká len manželstvo, nie aj otcovstvo otca k deťom pochádzajúcim z manželstva, ktoré sú rozvodom rodičov spravidla najviac postihnuté.
Výkon rozhodnutia (VR) o výchove maloletých detí upravuje Občiansky súdny poriadok. Osobitne je upravená činnosť súdu, ktorá má predchádzať nariadeniu VR o výchove. Tak predovšetkým, pred jeho nariadením predseda senátu vyzve toho, kto odmieta podrobiť sa súdnemu rozhodnutiu alebo neplní súdom schválenú dohodu o výchove maloletých detí a o úprave styku s nimi, aby sa súdnemu rozhodnutiu podrobil, alebo aby súdom schválenú dohodu plnil. V tejto výzve upozorní tiež na následky neplnenia týchto povinností.
Ak takáto písomná výzva predsedu senátu zostane bezvýsledná, môže vykonať s povinnou osobou pohovor, ktorého účelom je dosiahnuť dobrovoľné plnenie súdneho rozhodnutia, prípadne zistiť predpoklady pre ďalší postup. Pri rozhovore súčasne upozorní povinnú osobu aj na možnosť trestného postihu. Popri vlastnej presvedčovacej činnosti môže využiť predseda senátu i účasť príslušného orgánu obce, či orgánu starostlivosti o deti.
Ak takéto úsilie predsedu senátu zostane bezvýsledné a márne tiež uplynula lehota stanovená pre dobrovoľné plnenie, súd pristupuje k donucovacím prostriedkom. Volí ten prostriedok, ktorý sa mu javí ako najefektívnejší. Najskôr pristupuje k uloženiu poriadkovej pokuty, ktorú môže uložiť i opakovanie, a to až do výšky 2 000 Sk. K tomuto postupu však nemusí pristúpiť, ak má za to, že ukladanie pokút bude bezúčelné. V takýchto prípadoch pristúpi priamo k nariadeniu výkonu - nútenému odňatiu dieťaťa tomu, kto ho neprávom u seba má, a jeho odovzdaním tomu, komu bolo podľa rozhodnutia alebo dohody zverené, alebo tomu, komu bolo priznané právo na styk s dieťaťom po obmedzený čas.
Je ťažké predstaviť si v praxi, aby pri každom styku otca (matky) s dieťaťom bolo dieťa takýmto spôsobom druhému rodičovi odnímané. Ako sme uviedli, pri pohovore s osobou, ktorá sa odmieta podrobiť právoplatnej úprave styku, predseda senátu upozorní takého rodiča aj na možnosti trestného postihu. Podľa § 171 ods. 3 Trestného zákona pácha trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia, kto po tom, čo sa proti nemu bezvýsledne použili opatrenia v občiansko-súdnom konaní smerujúce k výkonu rozhodnutia súdu alebo súdom schválenej dohody o výchove maloletých detí, marí výkon takého rozhodnutia alebo dohody, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom. Opatrením v tomto zmysle sa rozumejú spomínané úkony súdu v rámci VR. Z hľadiska trestnej zodpovednosti postačuje uloženie čo len jednej pokuty bez ohľadu na jej výšku.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.