strany pripravujú svoje materiály, ktoré prerokujú koncom augusta.
Slovenská časť komisie bude vo veci konať už tento týždeň. "S maďarským spolupredsedom komisie pánom Szabóom sme sa dohodli, že po jeho dovolenke sa spojíme a dohodneme sa na ďalšom postupe," povedal vedúci úradu ministerstva zahraničia Miroslav Mojžita.
Slovenská vláda označila krajanský zákon za neprijateľný najmä pre možnosť podpory maďarskej menšiny v oblasti kultúry a vzdelávania z Budapešti.
Experti zmiešanej komisie majú podľa nedávnej dohody ministrov zahraničia Eduarda Kukana a Lászlóa Kovácsa vypracovať návrhy konkrétnych organizácií, ako aj smerovanie podpory inštitúciám alebo jednotlivcom z Budapešti. Základom bude zmluva medzi Maďarskou a Slovenskou republikou o vzájomných vzťahoch z roku 1995.
"Našou úlohou je zhmotniť to, na čom sa ministri dohodli. Treba dať dokopy bilaterálnu dohodu o možnostiach podpory menšín," povedal Mojžita.
Bilaterálnu dohodu by mali podpísať Kukan a Kovács.
Slovenská politická scéna je optimistická. Poslanec Imrich Béreš z ANO verí, že obe strany urobia všetko, aby "celá kauza okolo krajanského zákona bola zmietnutá zo stola čo najskôr". Je presvedčený, že spory budú už len históriou.
Dôvod pochybovať o pozitívnom výsledku rokovaní komisie nemá ani Pavol Minárik, podpredseda KDH. "Je reálne, že rokovanie dopadne dobre," dodal.
Šéfovia diplomacie sa dohodli, že maďarský krajanský zákon nebude aplikovaný na území Slovenska. Slovenská strana zase uznala právo Maďarska menšiny podporovať v súlade so slovenským právnym poriadkom a cez organizácie s právnou subjektivitou. V oblasti vzdelávania maďarská podpora bude poskytovaná bez ohľadu na etnickú príslušnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.