Rusko by im v členstve podľa vlastných slov nebránil.
Polka však priznal, že počíta s tým, že ANO už nebude vo vláde, keď do nej vstúpi. "Ak sa niečo nezmení, ANO je prinútené odísť do opozície. Pre nás by to bola prijateľnejšia cesta, pretože by sme ostali v opozičnej rovine."
Premiér Mikuláš Dzurinda minulý týždeň vyhlásil, že Rusko si musí vybrať, či chce byť v koalícii, alebo v opozícii. Pre viacerých politikov i odborníkov dáva Rusko svojimi vyhláseniami signály, že si vyberá skôr druhú možnosť.
Polka hovoril aj o ďalších liberálne zmýšľajúcich poslancoch Ľudovej únie, ktorí v júni hlasovali za interrupčný zákon z dielne ANO: Miroslavovi Abelovskom, Jozefovi Brhelovi, Jozefovi Elsnerovi a Gustávovi Krajčim. Nikto z nich nepotvrdil, že o prestupe uvažuje.
Predsedovi Pavlovi Ruskovi by noví poslanci v strane neprekážali, hoci "to ešte neznamená, že by sme ich všetkých prijali".
Ľudová únia a Aliancia nového občana spolu medzitým rokovali aj o podpore pri interrupčnom zákone. "My sme hľadali pomoc pri zákone o odškodnení ľudí z čiernej listiny a oni zase podporu pri interrupčnom zákone," hovorí Polka.
Pre ostatných koaličných partnerov je začínajúca spolupráca ĽÚ a ANO signálom, že Rusko aj po premiérovom upozornení naďalej spolupracuje s opozíciou. "Jeden koaličný partner rokuje s poslancami opozície o podpore zákonov a prípadne uvažuje o možnosti ich vstupu do vlastného klubu. To je problém," povedal predseda Strany maďarskej koalície Béla Bugár. "Je to určitý signál," povedal aj poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý. "Potvrdzuje to, že niektorým politikom ide skôr o osobné záujmy." Bugár dodal: "Je to jeho zodpovednosť, ale potom môže byť tým, kto rozbil túto koalíciu."
Rusko kritiku odmieta. "Zatiaľ nemáme dôvod odchádzať, sú tu iní, ktorí nás z nej arogantne vyhadzujú." Tvrdí, že nielen on uvažuje o spolupráci s opozičnými stranami. "A čo povedia voliči SDKÚ, keď vidia podlizovanie sa pána premiéra HZDS a ĽÚ len preto, aby nás zastrašil pri zákone o interrupciách?" Narážal tým na úvahy o tom, že premiér si medzi poslancami HZDS pripravuje podporu pre prípad menšinovej vlády.
Otázkou je, ako by nových kolegov prijali v samotnej ANO. "Keby prišlo k tomu, že by sme nejako masovo zobrali bývalých ľudí z HZDS do ANO, tak určite zopár ľudí z ANO v tej chvíli odíde," povedal napríklad poslanec ANO Jozef Banáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.