Štefan FRIMMER & Vincent ŠAJNA & TASR
Prešov, Sninský Kameň, Snina - Výstupom na Sninský kameň pokračoval v sobotu popoludní trojdňový pobyt predsedu vlády Mikuláša Dzurindu na Šariši a Hornom Zemplíne v rámci programu Modré leto. Premiér absolvoval výstup so skupinou mladých priaznivcov, ale aj viacerých lokálnych politikov, medzi ktorými nechýbal primátor Sniny Marián Kniž, prednosta Okresného úradu vo Vranove Igor Pribula, či riaditeľka Okresného úradu práce v Snine Marcela Pohlová.
Po deväťdesitaminútovom šľapaní do ostrého kopca bol predseda vlády na Sninskom kameni medzi prvými a ani sa veľmi nezapotil. Jeden zo skupinky turistov vtipne poznamenal, že za takúto náročnú túru by pokojne podporil predčasné voľby...
"Pobehávam, športujem, takže pre mňa to bolo príjemné," povedal premiér pre KORZÁR na Sninskom kameni, v nadmorskej výške 1 005 metrov nad morom. Spolu s kamarátmi si na vrchole pripil spišskou borovičkou.
Práve sninský región, trpiaci na chýbajúcu infraštruktúru a minimálne investície, by podľa neho mal pozdvihnúť cestovný ruch. "Treba stavať na aktívnych a podnikavých ľuďoch. V Snine dokázali zabezpečiť projekt za 3 milióny eur a položili základ pekného turistického centra, tak si myslím, že to pôjde ďalej nielen v Snine. Na kofinancovanie projektov s EÚ peniaze v štátnej kase určite nájdeme," pokračoval Dzurinda.
Túru absolvoval predseda vlády aj napriek zákazu vstupu do lesa, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva. Z lesného chodníka ale nezišiel, a tak zákon neporušil. Čo si myslí o spomínanom zákaze? "Vždy som na strane zdravého rozumu. Musíme chrániť prírodu, no ona je tu pre človeka. Zákaz aj mňa vyrušuje, zrazu ako keby som sa nemohol ísť do lesa prejsť, to predsa nie je ľudské," skonštatoval premiér.
Na našu otázku, čo si myslí o päťtisíckorunových pokutách za porušenie zákazu povedal: "To je dobrá blbosť!"
Nedeľnou návštevou sninskej galérie Miró prispel premiér k akcii, ktorou sa galéria chce zapísať do Guinessovej knihy rekordov. Jeho modrý motýľ so žltými hviezdami dostal číslo 301. Potom si pozrel Múzeum moderného umenia rodiny Warholovcov v Medzilaborciach a v Mikovej, rodisku rodičov Andyho Warhola sa zúčastnil na 12. ročníku festivalu rusínskej kultúry.
Slovensko má čo ponúknuť zjednocujúcej sa Európe, čoho svedectvom je aj prírodné bohatstvo východnej časti republiky. Uviedol to pred návštevou Zemplína predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda počas svojej návštevy opálových baní v Dubníku pri Prešove. "Dlhé roky chodím do Prešova ako občan, ale aj ako politik, no netušil som, čo všetko je tu ukryté," konštatoval premiér. Dodal, že "sníma svoj klobúk dole" pred všetkými aktívnymi a pričinlivými ľuďmi, ktorí neraz za vlastné financie odkrývajú bohatstvo, čím ponúkajú zároveň prácu ľuďom a zatraktívňujú Slovensko pre zahraničných turistov.
Vláda pomôže poľnohospodárom
Vláda SR prijme opatrenia v súvislosti so stratami, ktoré spôsobilo poľnohospodárom sucho a nepriaznivé jarné počasie, až po ukončení žatvy a skutočnej bilancii škôd. Uviedol to predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda počas návštevy Sninských rybníkov.
Dzurinda poznamenal, že sám niektoré poľnohospodárske lokality v najbližších dňoch navštívi, aby zmonitoroval situáciu. "Držme sa pri rozume, pravde a realite, uvidíme, aká bude skutočná bilancia," konštatoval premiér.
Pripomenul, že vláda sa už pred niekoľkými rokmi "popálila", keď vyčlenila obrovskú sumu peňazí a nakoniec sa ukázalo, že časť z nich sa minula na iné účely než bolo plánované. Prízvukoval, že išlo o peniaze štátu a daňových poplatníkov. "K danej situácii poľnohospodárov sa postavíme čestne, spravodlivo, ale aj bez demagógie. Tak, aby to nevyzeralo, že niekto má a nechce dať," povedal Dzurinda. Podotkol, že situácia bude posúdená aj z toho hľadiska, či samotní poľnohospodári urobili všetko pre to, aby škody boli minimálne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.