Polícia nebude vstupovať do
bytov v súvislosti s návštevou pápeža Jána Pavla II. na Slovensku. Urobí tak iba v prípade dôvodného podozrenia alebo vtedy, ak nebudú občania rešpektovať policajnú výzvu na zatvorenie okien.
"Keď budeme mať podozrenie, polícia má právo vstúpiť do bytu. Obávať sa toho môžu však len vagabundi a tí, ktorí vyvíjajú kriminálnu činnosť," povedal šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa.
Dodal, že policajti vstúpia do panelákov a preveria si totožnosť obyvateľov bytov a osôb, ktoré sa tam pohybujú. Podobný postup je podľa neho bežnou praxou vo svete.
"Vyzveme občanov, aby mali zatvorené okná. Ak by bolo nejaké otvorené, preveríme si dôvody. Ak iba vetrajú a sú tam iba obyvatelia domu, je to v poriadku," zdôraznil Packa.
Z dôvodu mimoriadnych bezpečnostných opatrení budú policajti v spolupráci s príslušníkmi Úradu vykonávať kontrolu všetkých panelových domov, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti konania bohoslužby v bratislavskej Petržalke. Malo by ísť o osem panelových domov.
Prípadné policajné kontroly bytov by znamenali porušenie ústavných práv ich majiteľov a neumožňuje ich ani zákon o Policajnom zbore, tvrdí ústavný právnik Peter Kresák.
Nájomníci by podľa neho nemuseli policajné orgány do svojich bytových jednotiek ani vpustiť. Ak by do nich policajti vnikli násilne, radí im, aby využili svoje zákonné právo a podali žalobu. Je presvedčený o tom, že právo by bolo na strane občana, ktorý by sa v tejto súvislosti následne obrátil na Ústavný súd alebo v prípade ďalších komplikácií na ESĽP. Podľa Ústavy SR je totiž obydlie nedotknuteľné a nemožno doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
Vykonanie domovej prehliadky ústava pripúšťa len v súvislosti s trestným konaním a na základe "písomného a odôvodneného príkazu sudcu".
Zákon o Policajnom zbore síce umožňuje policajným orgánom, aby v záujme ochrany zahraničných návštev vykonali niektoré opatrenia, zároveň ich však aj prísne špecifikuje, konštatoval expert na ústavné právo. Vysvetlil, že do úvahy prichádza iba kontrola osôb, motorových vozidiel a objektov, spomínaný zákon však nič nehovorí o bytoch.
Objekty a byty, či obydlia pritom predstavujú odlišné právne kategórie, upozorňuje Kresák. Rovnako nemá podľa neho polícia právo na to, aby zakázala občanom týchto bytov vetrať alebo vychádzať na balkóny.
"Niekto tu robí nadprácu, ktorá smeruje k obmedzeniu
ústavných práv a slobôd našich občanov," upozornil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.