Bratislava - Zahraniční a domáci turisti sa na Slovensku sťažujú predovšetkým na kvalitu služieb. Nespokojní sú najmä s reštauráciami.
Turista sa chce na dovolenke cítiť ako kráľ. Slováci však odmietajú slúžiť, nie sú zdvorilí a často dávajú turistom pocítiť, že sú im skôr na obtiaž. Zhodujú sa v tom šéfovia cestovných kancelárií, ktoré vozia zahraničných turistov na Slovensko.
Riaditeľ cestovnej kancelárie Pressburg Róbert Kohlmann vraví, že v úrovni služieb Slovensko značne zaostáva aj za okolitými krajinami. V Česku sa nestane, že čašník nepozdraví pri príchode do reštaurácie, že zákazníkovi nepoďakuje, že nepríde, keď nemá čo piť. Pracovníci v službách si podľa neho musia uvedomiť, že klienti im dávajú chlieb, a tak by sa k nim mali aj správať.
Veľké nedostatky sú aj v hygiene. Väčšina sociálnych zariadení v kempoch a na odpočívadlách je v katastrofálnom stave. Podľa Kohlmana práve takéto veci dokážu na zahraničných návštevníkov zapôsobiť oveľa viac ako krásne hory či jazerá.
Vedúci kúpaliska Sĺňava Ivan Mojto vraví, že turistom sa nepáči, že musia platiť vyššie ceny ako domáci hostia. S ostatnými službami sú turisti podľa Mojtu spokojní.
"Niekomu sa niečo páči a niekomu nie. To je, ako keď sa jednému páči prírodné kúpalisko a druhému nie."
Riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Ivana Magátová hovorí, že zahraničných hostí dvojaké ceny doslova urážajú. Už ani v Česku sa nestretnú s tým, že by museli za niečo platiť vyššiu cenu ako domáci.
Slovensko podľa Magátovej zaostáva aj v komplexných službách v turistických informačných kanceláriách. Napríklad v Maďarsku je bežné, že turista v kancelárii povie, ako chce stráviť deň, kde sa chce ubytovať, aké miesta chce navštíviť a kancelária mu všetko zaistí a turista za všetko hneď aj zaplatí.
Vedúca autokempu Liptovský Trnovec pri Liptovskej Mare Mária Švančarová tvrdí, že návštevníci sú spokojní s čistotou, poriadkom a pokojom v kempe a so srdečnosťou miestnych, ktorí sú k turistom veľmi milí. Sťažujú sa však, že na väčšine miest sa stále nedá platiť platobnými kartami. Výhrady majú aj k dopravnému značeniu.
"Vravia, že vari nikde v Európe nie sú cesty tak slabo označené."
Turisti majú problém aj s dorozumievaním. Aj keď vo väčšine reštaurácií už je jedálny lístok aj v angličtine či v nemčine, personál väčšinou cudzí jazyk neovláda.
Peter CSERNÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.