Podľa informácií SME budú už v najbližších dňoch obvinení konkrétni príslušníci SIS, ktorí sú za odpočúvanie zodpovední. Pri prerušení stíhania boli podozriví ôsmi vrátane bývalého šéfa odpočúvaní Ľuboša Koželu s krycím menom Urban. Ten bol príslušníkom SIS od roku 1993.
Viacerí príslušníci SIS sa museli podrobiť skúške na detektore lži, ôsmi podozriví boli dočasne postavení mimo služby. "Nebudeme k tomu dávať žiadne stanovisko," povedal hovorca SIS Vladimír Šimko.
Podľa neho vnútorné vyšetrovanie v SIS pokračuje. "To bude ešte bežať nejaký čas. Informáciu budeme dávať na rokovanie bezpečnostnej rady."
Hanzel vytvorí i nový špeciálny tím, ktorý sa bude zaoberať ostatnými kauzami SIS. To sú najmä podania riaditeľa SIS Ladislava Pittnera a exriaditeľa SIS Vladimíra Mitra pre kritické články v britskom magazíne Jane's intelligence digest, ale aj podania riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša, ktorý tvrdí, že bývalí príslušníci ŠtB ho chcú diskreditovať. V tíme budú zástupcovia Úradu špeciálneho prokurátora a aj ministerstva vnútra.
"Vítam to," povedal predseda brannobezpečnostného výboru Róbert Kaliňák zo Smeru. "Dúfam, že generálny prokurátor má ďalšie informácie, ktoré pomohli, aby sa v kauze nezaspalo a pokračovalo. Vyzerá to, že budú obvinení konkrétni ľudia."
Trestné stíhanie v kauze odpočúvanie vojenská prokuratúra prerušila pred viac ako mesiacom. Skonštatovala, že odpočúvaný nebol Pavol Rusko, ale denník SME, a to nelegálne a že odpočúvala SIS. Nikoho neobvinili, lebo údajne chýbal kľúčový dôkaz. Prokurátori tvrdia, že počas celého vyšetrovania ich niekto odpočúval a zastrašoval.
Pavol Rusko ešte v decembri vyhlásil, že ho odpočúvalo ministerstvo vnútra. Ako dôkaz mala slúžiť kazeta s rozhovorom medzi ním a redaktorom SME o Vianociach. Kauza vyvolala krízu vo vládnej koalícii.