účelom získania nových stavebných pozemkov, alebo zarobenia na znovu výsadbe lesných porastov. Taliansky denník La Stampa včera informoval o tom, že štátna prokuratúra v Neapole dokonca zriadila vyšetrovací štáb, ktorý by mal skúmať takéto prípady.
Hoci sa v Taliansku podarilo požiarnikom dostať viaceré požiare pod kontrolu, najviac postihnutým zostáva pobrežie Amalfi pri Neapole. V nasadení sú aj lietadlá, ktoré hasia plamene na vrchoch pri obľúbenom turistickom letovisku Positano. Vysoké teploty by mali v krajine pretrvať a stúpať až do konca týždňa: V Miláne, Florencii a Ríme včera namerali viac ako 35 stupňov Celzia.
Vo Švajčiarsku padla požiarom za obeť i prírodná rezervácia Les Grangettes pri Ženevskom jazere. Podľa údajov polície tam plamene pohltili krovinaté a lesné porasty na území s rozlohou 3000 metrov štvorcových. Požiar tam spôsobil veľké ekologické škody.
Pri Tessine bojujú požiarnici už päť dní s lesných požiarom nad dedinou Someo. Hoci sa spočiatku zdalo, že už ho majú pod kontrolou, nárazový vietor ho vždy znovu rozdúchal.
V čase, keď sa celé Nemecko potí v dôsledku pretrvávajúcich horúčav a suchého počasia, sa nemeckí meteorológovia nevedia rozhodnúť, či ide o najteplejšie leto od roku 1730, alebo nie. Štátny meteorologický úrad DWD v nedeľu uviedol, že nameral 40,4 stupňa Celzia, avšak dnes informáciu stiahol s tým, že teplomer nebol riadne v tieni. Nameraná teploty by tak porazila rekord z roku 1983 so 40,2 stupňa Celzia.
Zatiaľ čo však DWD tvrdí, že sobotňajšia teploty v Karlsruhe vyrovnala starý rekord, súkromná meteorologická služba Meteomedia informovala, že v piatok namerala v meste Perl na západe krajiny 40,8 stupňa. Obe konkurentské spoločnosti však ignorujú vzájomné údaje.
Autor: Neapol/Ženeva/Offenbach (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.