Generálna prokuratúra
potrebuje pri prešetrovaní januárového podania Slovenskej informačnej služby (SIS) v kauze článku v časopise Janeďs Intelligence Digest (JID) vypočuť ako svedka cudzieho štátneho príslušníka. Požiadala preto o právnu pomoc nemenovanú krajinu a čaká na odpoveď. Riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora (ÚŠP) Ján Bernát predpokladá, že sa právnej pomoci dočkajú v relatívne krátkom čase, pretože ide o krajinu, s ktorou má Slovensko nadštandardné vzťahy. Žiadni iní svedkovia neboli v súvislosti s týmto trestným oznámením vypočutí.
"V prvom rade považujeme za dôležité vypátrať zdroj," uviedol Bernát.
Ako dodal, rovnako budú postupovať aj pri prešetrovaní druhého trestného oznámenia, ktoré SIS v súvislosti s novým článkom JID podala minulý týždeň.
Prvý podnet SIS podala v januári tohto roku, keď jej ešte šéfoval Vladimír Mitro. Reagovala tak na článok renomovaného britského časopisu Janeďs Intelligence Digest , podľa ktorého môže byť SIS vážnou prekážkou nášho vstupu do NATO.
Časopis tvrdil, že tajná služba obchoduje so zbraňami a
manipuluje informácie a jej riaditeľa V. Mitra označuje za produkt komunistickej normalizácie. Podaním ďalšieho trestného oznámenia 7. augusta reagovala SIS na nový článok v tom istom magazíne, Autor článku tvrdí, že do radov SIS sa dostávajú bývalí príslušníci ŠtB, osoby s
aktívnymi kontaktmi na ruské a ukrajinské tajné služby i osoby s väzbami na organizovaný zločin. V článku sa spomína aj neexistujúce stretnutie s bývalými vysokopostavenými predstaviteľmi polície, ktorí sú bývalými členmi ŠtB, alebo po invázii v roku 1968 inak spolupracovali so Sovietskym zväzom. Stretnutie údajne zorganizoval riaditeľ SlS za účelom naverbovania takýchto osôb do služieb informačnej služby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.